Metabolizm a utrata wagi. Dlaczego nie możesz schudnąć?

Tłumaczysz niepowodzenie w odchudzaniu „wolnym metabolizmem”? Niekiedy faktycznie może być to powód problemów z utratą masy ciała, ale nawet ze „spowolnionym metabolizmem” można sobie poradzić. Poznaj zjawisko adaptacji metabolicznej i dowiedz się, dlaczego ta sama dieta zastosowana u dwóch osób może dawać zupełnie inne efekty.

Anna Urbańska

Metabolizm (przemiana materii) to przemiany biochemiczne zachodzące w organizmie, w wyniku których dochodzi do wydzielania lub kumulowania energii. Proces ten jest bezpośrednio powiązany z utratą masy ciała lub jej przyrostem. W uproszczeniu można powiedzieć, że to całodzienna przemiana energii i wydatek energetyczny na wszelkie procesy w komórkach. Procesy metaboliczne dzieli się na kataboliczne (rozkładające) i anaboliczne (budujące) różne cząsteczki.

W skład dziennego metabolizmu wchodzą:

W potocznym rozumieniu to, że ktoś ma „szybki” metabolizm, oznacza, że jego dzienne wydatki energetyczne są większe niż u osoby z „wolnym” metabolizmem.

Możesz jeść te same posiłki co Twój znajomy, a ich wpływ na masę ciała może być zupełnie różny. Dieta, która u jednej osoby będzie powodowała nadwyżki energetyczne i tycie, u innej może być dobrą dietą odchudzającą. Tempo przemian metabolicznych jest indywidualne, ale to coś, na co mamy realny wpływ. Metabolizm regulują nie tylko geny!

Spowolniony metabolizm – wymówka, czy realny problem?

Tempo przemian metabolicznych zależy od wielu czynników, takich jak:

  • masa i budowa ciała,
  • rytm dnia,
  • aktywność sportowa,
  • sposób spędzania wolnego czasu,
  • sen,
  • cykl miesiączkowy,
  • pogoda,
  • stres,
  • układ hormonalny,
  • geny.

Każdy z tych elementów odgrywa rolę w tym, jakie są Twoje dzienne wydatki energetyczne i jakie jest indywidualne „tempo metabolizmu”. Choć faktem są pewne uwarunkowania genetyczne, które mogą wpłynąć na ten proces, wpływ genów na tempo przemian metabolicznych nie jest kluczowy. Największą różnicę w przemianie materii pomiędzy ludźmi dyktuje odmienność ich spontanicznej, nieplanowanej aktywności fizycznej - NEAT. Może ona sięgać nawet 2000 kcal!

Najprawdopodobniej kolega, który „je wszystko, a nie tyje” odznacza się więc wyższym tempem metabolizmu przez wyższą spontaniczną aktywność fizyczną, a nie wyjątkowym szczęściem w loterii genetycznej. W spalaniu kalorii przez NEAT liczą się wszystkie drobne czynności: od aktywnych przerw w pracy, przez obowiązki domowe i spacery z pupilem, po takie szczegóły jak bogata gestykulacja.