Brunatna tkanka tłuszczowa - tłuszcz, który każdy chciałby mieć

Tłuszcz, który spala tłuszcz? Brzmi jak tytuł bajki dla tych, którzy chcą schudnąć, ale to nie mit ani legenda. Brunatna tkanka tłuszczowa jest niesamowicie ciekawym zagadnieniem. Jej wyższy poziom w ciele daje wiele benefitów. Przeczytaj, jakich!

Anna Urbańska

Brunatna tkanka tłuszczowa od lat bardzo elektryzuje naukowców. Wiadomo o niej stosunkowo niewiele i jest mniej przebadana niż biała, bardziej powszechna tkanka tłuszczowa. Jedno jest pewne: więcej brunatnej tkanki tłuszczowej w ciele to mniejsza szansa na cukrzycę i otyłość. Być może BAT to też właśnie jedno z wytłumaczeń mitycznego „przyspieszonego metabolizmu” i spalania większej ilości kalorii charakterystycznego dla niektórych osób - jest pożądana i w odróżnieniu od żółtej/białej tkanki tłuszczowej (WAT), nie predysponuje do chorób metabolicznych. Brzmi jak sen? Czytaj dalej!

Brunatna tkanka tłuszczowa - co to jest?

BAT jest aktywna metabolicznie i stale uwalnia dużo energii w celu ogrzania okolicznych tkanek. Ma dużo mitochondriów, które odpowiadają za jej brunatny kolor. Tkanka tłuszczowa brunatna jest umieszczona w głębi organizmu i otacza najważniejsze narządy (nie myl tego z niekorzystnym otłuszczeniem narządów!). Jest bardzo charakterystyczna dla noworodków, którym pomaga utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz ciała.

Tkanka tłuszczowa brunatna jest zlokalizowana głównie:

  • w okolicy międzyżebrowej,
  • w okolicy nadobojczykowej,
  • w okolicach łopatek,
  • wzdłuż całego kręgosłupa,
  • w okolicach szyi,
  • koło nerek,
  • koło nadnerczy.

Prawdopodobnie mniejsze (nawet jednokomórkowe!) skupiska tkanki tłuszczowej brunatnej są także rozsiane w różnych miejscach występowania tkanki tłuszczowej białej. Miks tkanki tłuszczowej brunatnej i białej nazywa się tkanką tłuszczową beżową.

Rola brunatnej tkanki tłuszczowej

Podstawową rolą brunatnej tkanki tłuszczowej, jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz ciała. BAT jest aktywna metabolicznie i poprzez ciągłe spalanie tłuszczu w mitochondriach „rozgrzewa” okolice występowania. Pracę mitochondriów można porównać do „pieców” do spalania tłuszczu i produkcji ciepła. To kluczowe u noworodków, dlatego w tym okresie życia brunatnej tkanki tłuszczowej jest najwięcej. Z wiekiem jej ilość w ciele zmniejsza się, choć nie u każdego całkowicie zanika.

Ciekawostka: Brunatna tkanka tłuszczowa obecna jest też u wszystkich hibernujących ssaków. To dzięki niej np. niedźwiedzie mogą przez kilka zimowych miesięcy „spać” bez konieczności pobierania pokarmu!