Dieta po kontuzji – 5 wskazówek jak jeść, aby szybko wrócić do formy

Odpowiednie żywienie w czasie kontuzji pozwala utrzymać formę sportową i szybciej wrócić do zdrowia. Przeczytaj, jak zoptymalizować sposób żywienia, żeby jak najszybciej odzyskać pełnię sprawności i by przymusowa przerwa od aktywności nie przyniosła wielu negatywnych efektów.

Anna Urbańska

Co jest kluczowe w diecie przy kontuzji?

Przytrafił Ci się uraz podczas ćwiczeń? To niechciany, ale niestety nieodłączny element uprawiania sportu. Szacuje się, że u profesjonalnych sportowców na każde 1000 godzin aktywności, średnio przypada ok. 4 (poważniejszych lub mniej poważnych) kontuzji.

Warto robić wszystko, by im przeciwdziałać (np. dbać o regenerację po wysiłku), ale jeśli urazy już się pojawią, trzeba wytoczyć ciężkie działa: włączyć odpowiednią strategię żywieniową i rehabilitację. Żywienie w okresie kontuzji nie różni się radykalnie od zwyczajowego żywienia sportowców, ale warto wprowadzić kilka usprawnień, które mogą być kluczowe dla lepszej formy i szybszego odzyskania pełni sprawności.

Największym wyzwaniem dla unieruchomionych atletów jest utrzymanie wypracowanej masy mięśniowej, bez gromadzenia niepożądanej tkanki tłuszczowej. Odpowiednio skomponowana dieta pozwoli Ci to osiągnąć, a przy tym podtrzymać formę i unikać destrukcyjnego stresu oksydacyjnego w komórkach. Jednocześnie będzie też wspierać Twoje zdrowie i odporność.

Kluczowe w diecie przy kontuzji są przede wszystkim:

  • optymalna podaż energii;
  • dostateczna dawka białka dla wspomagania regeneracji;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe do regulacji procesów zapalnych;
  • mikroelementy, które pomagają w naprawie tkanek.

Można też wspomagać się dobrze dobraną suplementacją.

Zmiany w ciele przy kontuzjach

Żeby zrozumieć rolę żywienia po kontuzji, warto zdać sobie sprawę ze zmian metabolicznych, jakie zachodzą w tym momencie w organizmie. Można im przeciwdziałać właśnie za pomocą odpowiednio dobranego jadłospisu. Sportowców martwi przede wszystkim potencjalna utrata masy i siły mięśniowej przez unieruchomienie, ale to niejedyne zjawisko zachodzące w tym czasie w ciele.

Unieruchomienie spowodowane urazami to realne i niemal nieuniknione ryzyko utraty masy tkanki mięśniowej i siły mięśni. Zanik mięśni w początkowej fazie po kontuzji to utrata ok. 0,5% tkanki mięśniowej dziennie. Oznacza to, że osoba aktywna może utracić nawet 300-800 g masy mięśniowej z samych nóg, w pierwszych dwóch tygodniach całkowitego unieruchomienia.

Atrofia mięśniowa, inaczej zwana sarkopenią lub po prostu zanikiem mięśni, jest spowodowana: stanem zapalnym spowodowanym urazami i operacjami, hormonalną odpowiedzią organizmu na urazy i brak ruchu oraz po prostu demobilizacją mięśnia.

Oprócz zmian w obrębie tkanki mięśniowej kontuzje przyczyniają się też do:

  • utraty masy kostnej;
  • obniżenia tempa metabolizmu;
  • spadku wrażliwości na insulinę;
  • zwiększenia odkładania rezerw tłuszczowych.