Bez glutenu, mleka i cukru, czyli dieta 3xbez

Dieta 3xbez została zaprojektowana jako sposób żywienia mający wspierać osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale w praktyce propagowana jest także jako dobre rozwiązanie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi czy chorobami autoimmunologicznymi. Sprawdź, kiedy warto ją stosować.

Czym jest dieta 3xbez?

Dieta 3xbez polega na wykluczeniu wszystkich produktów zawierających gluten, kazeinę (białko mleka krowiego) i cukier. Oznacza to zakaz spożywania:

 • pszenicy, żyta, jęczmienia, niecertyfikowanego owsa i wszystkich produktów z ich dodatkiem,
 • mleka, jogurtów, kefirów i wszystkich przetworów mlecznych,
 • serów,
 • cukru, miodu i innych słodzików opartych na prostych węglowodanach, a niekiedy także wysokocukrowych owoców,
 • słodyczy, wszystkich produktów i napojów zawierających cukier.

Dietę 3xbez stosuje się z różnym stopniem restrykcji. Niektórzy traktują ją jako sposób na życie, inni – jako czasowy „detoks”.

Dla kogo przeznaczona jest dieta 3xbez?

Głównym przeznaczeniem diety 3xbez jest wspieranie terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie jest to jednak oficjalnie uznana przez ekspertów metoda. Potencjalne działanie diety 3xbez opiera się na fakcie, iż znacząca część (nawet 47%) osób ze spektrum autyzmu (ASD) może mieć problemy jelitowe i gastryczne. Ich związek z ASD jest jednak niejasny, a badania oficjalnie nie potwierdzają występowania relacji pomiędzy problemami żołądkowo-jelitowymi, a nasileniem objawów związanych ze spektrum autyzmu. Dieta 3xbez nie jest więc oficjalnie zalecana w terapii zaburzeń autyzmu i jest traktowana przez środowisko medyczne jako dieta alternatywna. Nie zaleca się jej stosowania bez konkretnych wskazań, takich jak np. alergia na kazeinę czy celiakia.

Dieta 3xbez jest stosowana także jako alternatywa dla diety elementarnej lub hipoalergicznej. Faktem jest, że produkty mleczne i zboża (surowo zakazane w diecie 3xbez) są częstymi alergenami i mogą wywoływać również nietolerancje. W przypadku, gdy występują różne niespecyficzne objawy, ale nieznane jest ich podłoże, niektórzy decydują się na zastosowanie diety 3xbez.

Jeśli czynnikiem wywołującym objawy alergii i/lub nietolerancji było mleko krowie lub/i pszenica, dieta 3xbez oczywiście pozwoli uniknąć objawów. Jej samodzielne zastosowanie (bez porozumienia z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem) nie jest jednak polecane z uwagi na problemy z późniejszą diagnostyką i narażeniem na niedobory.

Czy dieta 3xbez „uszczelnia jelita”?

Dieta bez glutenu, nabiału i cukru zyskała także popularność za sprawą swojego rzekomego działania „uszczelniającego jelita”. Faktycznie, temat „zespołu nieszczelnego jelita” jest coraz częściej podejmowany w pracach naukowych. Naukowcy przekonują jednak, że na potencjalne „rozszczelnienie bariery jelitowej” największy wpływ po stronie żywienia mają tzw. zachodnia dieta, bogata w tłuszcz i cukry proste, oraz niedobór błonnika pokarmowego. Dieta 3xbez nie ma udowodnionej skuteczności w poprawianiu szczelności bariery jelitowej, a jej pozytywnym elementem jest w tym kontekście tylko eliminacja cukru.

Dieta 3xbez jako sposób na inne dolegliwości

Dieta 3xbez jest popularyzowana także jako sposób na lepsze samopoczucie i różnorodne problemy zdrowotne – od trądziku, przez problemy jelitowe, aż po bóle stawów. Niektórzy przeprowadzają ograniczony w czasie detoks bez cukru, glutenu i nabiału, by poczuć się lepiej lub rozprawić z różnorodnymi problemami zdrowotnymi.

Diecie 3xbez przypisuje się najczęściej następujące właściwości:

 • działanie przeciwzapalne,
 • pomoc w pozbyciu się trądziku,
 • „uszczelnianie jelit”,
 • „działanie przeciwgrzybicze”,
 • detoks organizmu”.

Wykluczenie cukru z diety faktycznie dla większości osób będzie prozdrowotne. Może pomóc schudnąć, ale też zadziała przeciwzapalnie, co może wpłynąć np. na poprawę stanu cery, zmniejszenie bólu stawów, a także ogólnie lepsze samopoczucie. Większość osób skorzysta na zastosowaniu diety bez cukru.

Wykluczenie glutenu z diety bez wskazań zdrowotnych do usunięcia glutenu z jadłospisu nie jest polecane. Nie ma dowodów na to, że dieta bezglutenowa jest zdrowsza niż dobrze zbilansowana różnorodna dieta, w której występują też białka glutenowe. Faktem jest, że jeśli do tej pory w Twoim jadłospisie często gościły oczyszczone źródła węglowodanów, takie jak np. biały chleb, biały makaron, czy wyroby z białej mąki, odrzucenie tych produktów może spowodować poprawę jakości diety i lepsze samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że pozytywny skutek wywarła sama dieta bezglutenowa, a tym bardziej dieta 3xbez.

Wykluczenie mleka z diety można przeprowadzić z korzyścią dla zdrowia lub z neutralnym wpływem na zdrowie. Z diety 3xbez wyklucza się najczęściej kazeinę i/lub laktozę, co oznacza konieczność rezygnacji z nabiału. Nabiał może stanowić element zdrowej diety, ale nie jest on w niej konieczny. By wykluczenie nabiału nie spowodowało zdrowotnych komplikacji, konieczne jest jednak zastąpienie go produktami bogatymi w wapń, takimi jak np. fortyfikowane wapniem napoje roślinne oraz pestki i ziarna.

Warto podkreślić, że nie ma naukowych dowodów na skuteczność zastosowania diety 3xbez u zdrowych osób. Dietetycy i lekarze nie polecają zdrowym osobom jej stosowania.

Jakie są minusy diety 3xbez?

Dieta 3xbez to dieta bardzo restrykcyjna. Wykluczanie jakiegokolwiek składnika pokarmowego niesie ryzyko potencjalnych niedoborów żywieniowych. Wykluczenie trzech bardzo rozpowszechnionych składników znacznie ogranicza asortyment dozwolonych produktów i możliwości komponowania posiłków. Oczywiście, możliwe jest zbilansowanie diety 3xbez tak, by zawierała wszystkie niezbędne mikro- i makroskładniki, lecz jest to utrudnione, a jedzenie intuicyjne w tym przypadku może nie zrealizować potrzeb żywieniowych.

W diecie bez mleka i glutenu występuje ryzyko niedoborów:

 • wapnia,
 • żelaza,
 • witamin z grupy B,
 • magnezu,
 • błonnika.

Zbilansowanie diety 3xbez jest możliwe, ale może wymagać konsultacji z dietetykiem i jego nadzoru nad jadłospisem.