7 sygnałów od organizmu, że warto odstawić gluten

Dieta bezglutenowa zdecydowanie nie jest remedium na wszystkie dolegliwości, ale duża część osób skorzysta na wyłączeniu glutenu z jadłospisu. Jeśli rozpoznajesz u siebie któryś z tych objawów, koniecznie się przebadaj i gdy potwierdzą się twoje przypuszczenia, odstaw gluten, bo może ci szkodzić!

Anna Urbańska

W ostatnich latach gluten zdobył niebywale złą sławę. Przez pewien czas prawie każdy słyszał lub nawet wierzył, że gluten jest czymś złym i koniecznie trzeba go wykluczyć, by poprawić jakość diety i móc nazwać swoje menu „zdrowym”. Dietetycy zajmujący się objaśnianiem medycyny opartej o dowody naukowe wreszcie przebili się jednak z oficjalnymi i prawdziwymi informacjami do mainstreamu i „odczarowali” nieco gluten tłumacząc, że dieta bezglutenowa wcale nie jest synonimem słowa „zdrowa”. Większość osób zdecydowanie może jeść gluten bez żadnych niekorzystnych efektów. Mimo wszystko niewielka grupa, realnie skorzysta na odstawieniu glutenu z diety: to indywidualna sprawa. Sprawdź, czy i ty jesteś członkiem tego grona i czy w twoim wypadku warto rozważyć odstawienie glutenu. Bądź wyczulony na te objawy!

Kto nie powinien jeść glutenu?

Znaczna większość populacji bardzo dobrze radzi sobie z trawieniem i przyswajaniem glutenu, a organizm traktuje go jak inne białka i pozyskuje z niego cenne aminokwasy. Są jednak wyjątki. Dieta bezglutenowa konieczna jest w przypadku:

  • celiakii (choroby trzewnej), czyli autoimmunologicznej choroby, w której gluten staje się dosłownie toksyną dla organizmu;
  • nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten (NCGS), czyli zaburzenia, które nie jest celiakią, ale sprawia, że posiłki z glutenem powodują nieprzyjemne objawy;
  • alergii na pszenicę, która jest po prostu uczuleniem na gluten.

Czasem na chwilowe lub całościowe wykluczenie glutenu można zdecydować się też przy innych protokołach dietetycznych, np. stosowanej w zespole jelita drażliwego diecie low FODMAP. Wskazane 3 przypadłości to jednak podstawowe i jedynie w pełni klinicznie uzasadnione przypadki do konieczności zastosowania diety bezglutenowej.

Jaka jest szansa, że musisz wykluczyć gluten z diety?

Wiesz już, że wykluczenie glutenu z diety jest konieczne przede wszystkim w 3 przypadłościach. Teraz sprawdźmy, jakie jest prawdopodobieństwo, że ciebie dotyczy któraś  z tych dolegliwości.

Szacuje się, że na celiakię cierpi ok. 1% populacji Polski. Odsetek ten może być jednak większy. Organizacje w Finlandii szacują, że 2,5% społeczeństwa fińskiego jest chorych na celiakię. Skomplikowana etiologia i niejednoznaczne objawy tej choroby mogą jednak powodować, że chorych jest w istocie więcej, niż wskazują na to oficjalne dane.

Trochę więcej osób, ok. 6% populacji cierpi na nieceliakalną nadwrażliwość na gluten (NCGS). Im gluten także szkodzi, choć mechanizm nie ma podłoża autoimmunologicznego, powoduje wyraźne objawy.

Mniej niż 0,5% populacji ma alergię na pszenicę, czyli z powodu uczulenia nie może jadać glutenu i wszystkich pochodnych pszenicy.

Jaka jest więc szansa na to, że i ty musisz odstawić gluten? Statystycznie ok. 7-8 na 100 Polaków powinno stosować dietę bezglutenową.