Z mąką bezglutenową też Ci się upiecze – 12 zamienników pszenicy, które sprawdzą się w kuchni

Bezglutenowe gotowanie i pieczenie to prawdziwa sztuka. Często jest pełne prób i błędów, które są niemal nieuniknione. Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę kuchennych wpadek w przygotowaniu posiłków bez glutenu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Nie możesz lub nie chcesz jeść glutenu i wydaje Ci się, że musisz pożegnać się z domowymi wypiekami, chlebem, bułkami, ciastem…? Nic bardziej mylnego. Odpowiednio wykorzystana i dobrana mąka oraz znajomość dostosowywania receptur pod dietę bezglutenową, pozwalają wyczarować doskonałe wyroby bez konieczności kompromisów smakowych. Te triki i techniki pozwolą Ci na udane kuchenne eksperymenty i tworzenie wyśmienitych potraw bez glutenu.

Anna Urbańska

Mąka bez glutenu – zamienniki pszenicy

Na rynku występuje wiele rodzajów mąki bezglutenowej. Zanim dowiesz się jak korzystać z różnych opcji, poznaj je lepiej. Nauczysz się dobierać je samodzielnie w zależności od oczekiwanego efektu kulinarnego. Oto najpopularniejsze rodzaje mąki bez glutenu i ich cechy charakterystyczne:

Mąka bezglutenowa

Cechy charakterystyczne

Mąka ryżowa

Neutralny smak, dodawana do naleśników, pieczywa i ciast. Dobrze łączy i klei składniki. Warto mieszać ją z innymi mąkami, by ograniczyć ciągnącą się teksturę wyrobów.

Mąka kukurydziana

Wykorzystywana w chlebach, tortillach i gofrach bezglutenowych. Naturalnie żółta i sypka. Zyskuje lepsze kulinarne właściwości po zmieszaniu ze skrobią kukurydzianą.

Mąka gryczana

Ma mocny, wyraźny smak, który może być zaletą lub wadą. Bogata w witaminy z grupy B, magnez i błonnik. Pasuje do naleśników i chlebów, szczególnie tych spożywanych z wytrawnymi dodatkami.

Mąka orzechowa (migdałowa, laskowa, z pestek dyni)

Powstaje po prostu ze zmielenia (i czasem odtłuszczenia) orzechów lub pestek. Nie ma właściwości żelujących i łączących, ale dobrze zagęszcza. W odróżnieniu od mąki pszennej jest głównie źródłem tłuszczu, ma niewiele węglowodanów.

Mąka kokosowa

Bardzo silnie absorbuje wodę i płyny. Ma sporo błonnika, a niewiele węglowodanów. Najlepiej stosować ją w niewielkich ilościach, np. w pancake’ach, naleśnikach (w połączeniu z inną mąką), keto wypiekach.

Mąka amarantusowa

Bogatsza w składniki odżywcze w porównaniu do mąki pszennej. Ma dużo żelaza, białka i błonnika. Można stosować ją jako składnik mieszanki mąk bezglutenowych lub osobno np. do omletów.

Mąka z roślin strączkowych (z ciecierzycy, soczewicy, grochu)

Dobre źródła białka i błonnika. Mąki ze strączków mają wyraźniejszy smak, pasują szczególnie do dań wytrawnych. Można używać ich w mieszankach mąk bezglutenowych jako sposób na jej wzbogacenie w białko lub do zagęszczania sosów.

Mąka jaglana

Zapewnia sypką konsystencję i żółtawy kolor wyrobów. Pasuje do ciast, ciasteczek lub domowej bezglutenowej pity i tortilli. Może być składnikiem mieszanek do wyrobu chleba i biszkoptu.

Mąka z komosy ryżowej

Dobre źródło żelaza, folianów i miedzi. Ma łagodny, lekko orzechowy posmak. Pasuje do wyrobu chleba, pieczywa i ciast.

Mąka z tapioki

Ma słodkawy smak i jest źródłem skrobi. Dodawana do wyrobów bezglutenowych w celu osiągnięcia kruchości i chrupkości, zawsze w połączeniu z inną mąką. Można zrobić z niej bezglutenowe placki zastępujące naleśniki.

Mąka ziemniaczana

Neutralny, naturalny smak pasujący do dań na słodko i słono. Tani zamiennik glutenu, który zapewnia wyrobom lepszą strukturę i łączy wodę. Pasuje do zagęszczania sosów i deserów. Jadalna po obróbce cieplnej. Cenny element miksów bezglutenowych do pieczenia.

Mąka owsiana certyfikowana

Dozwolona tylko, jeśli została oznaczona jako bezglutenowa (np. znakiem przekreślonego kłosa). To tak naprawdę mielone płatki owsiane. Doskonała do wszelkich ciasteczek, ciast, omletów, naleśników i bułeczek. Ceniona za neutralny smak i niską cenę.

Wiele z powyższych mąk możesz zrobić w domu, korzystając z silnego rozdrabniacza lub młynka do kawy. W ten sposób może powstać np. Twoja domowa mąką ryżowa, owsiana, migdałowa, kokosowa, amarantusowa lub jaglana.

Jak zastąpić gluten w różnych wyrobach?

Gluten to proteina znana szczególnie z pszenicy (gliadyna), ale w różnych formach może występować też w życie (sekalina), jęczmieniu (hordeina), a nawet w owsie (awenina). Gluten powoduje, że ciasta stają się elastyczne, plastyczne i rozciągliwe. To on jest też odpowiedzialny za zatrzymywanie uwalniających się w trakcie pieczenia gazów, które powodują, że wypieki (chleb, ciasta, bułki) rosną. Zapewnia wyrobom lekkość i puszystość. Nie jest jednak niezastąpiony. Oto kilka funkcji, jakie gluten pełni w popularnych wyrobach i sposoby, by go zastąpić.

  • Naleśniki – gluten zapewnia im elastyczność i powoduje, że nie kruszą się przy rolowaniu i nadziewaniu. Dla najlepszego efektu w wyrabianiu bezglutenowych naleśników skorzystaj np. z mąki kukurydzianej i skrobi ziemniaczanej w proporcjach 2:1 lub z mąki ryżowej.
  • Chleb i bułki – to największe wyzwanie w glutenowych wypiekach, gdyż gluten zapewnia ciastu na chleb i bułki właściwą strukturę, chrupiącą skórkę i pulchność. Chleb i bułki bez glutenu można zrobić z wielu różnych miksów mąki bezglutenowej, ale najbezpieczniejszą opcją jest wymieszanie różnych typów mąki. Spróbuj np. mieszanki mąki gryczanej, ryżowej, kukurydzianej i skrobi (ziemniaczanej lub kukurydzianej) w proporcjach: 4:3:2:1.
  • Ciasta – ich wypiek to wyższy stopień wtajemniczenia w tajniki bezglutenowych słodkości. Wymagają zachowania odpowiednich proporcji i mieszania różnych rodzajów mąki, np. mąki ryżowej, jaglanej, owsianej i z ciecierzycy.
  • Makaron – gluten w pszennym makaronie zapewnia mu nie tylko strukturę, ale zapobiega też przechodzeniu skrobi do wody podczas gotowania. Najlepsze domowe i sklepowe makarony powstają z mąki kukurydzianej, mąki ze strączków (np. ciecierzycy, soczewicy) lub mąki ryżowej. Dokładnie odczytaj czas gotowania z opakowania makaronu bezglutenowego, bo często różni się od pszennego.
  • Ciastka – gluten nie gra w nich kluczowej roli. Mąkę pszenną z ciastek można zastąpić z powodzeniem większością rodzajów mąki bezglutenowej, np. mąką owsianą lub migdałową.
  • Pierogi – doskonale wychodzą z mąki ryżowej i skrobi ziemniaczanej w proporcjach 2:1 oraz z niewielkim dodatkiem błonnika, np. w postaci babki płesznik, babki jajowatej lub mielonego siemienia lnianego. Do ciasta na bezglutenowe pierogi warto dodać również wiążące elementy jajko.
  • Omlety – mąka pszenna i gluten nie są w nich bardzo istotne, głównie absorbują nadmiar wilgoci. Z powodzeniem można zamienić mąkę pszenną na dowolną mąkę bezglutenową, np.: owsianą, z ciecierzycy, ryżową czy kokosową.

Przeczytaj też: 7 sygnałów od organizmu, że warto odstawić gluten.