7 sposobów na przyspieszenie metabolizmu

W XXI wieku, gdzie wysokoprzetworzonej żywności jest coraz więcej, a okazji do ruszania się coraz mniej, wiele osób szuka rozwiązań, pozwalających prosto i skutecznie zwiększyć przemianę materii i poprawić zdrowie metaboliczne. Możliwości jest tu wiele: niektóre z nich wymagają większych, a inne mniejszych zmian w stylu życia. Znajdź najlepsze sposoby dla siebie wśród naszych 7 propozycji!

Agata Brama

1. Wstań z krzesła

Siedzący tryb życia to zabójca metabolizmu. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej ma negatywny wpływ na zdrowie, m.in. poprzez spadek przemiany materii (spowodowany brakiem ruchu), prowadzący do wzrostu masy ciała.

Praca biurowa nie jest tu jedynym winowajcą. Tryb życia przeciętnego, współczesnego człowieka związany jest z ograniczoną spontaniczną aktywnością ruchową również poza pracą, m.in. poprzez poruszanie się samochodami, rozwiązania smart-home’owe czy wszelkie usługi i produkty dostępne z poziomu telefonu komórkowego.

Jeśli chcesz podkręcić swój metabolizm, pamiętaj o świadomym tworzeniu okazji do ruchu na co dzień, nie tylko w trakcie treningu. Na tyle, na ile to możliwe, wybieraj poruszanie się na piechotę, a w ciągu dnia staraj się jak najczęściej wstawać lub nawet wykonywać drobne aktywne przerwy.

2. HIIT-owy trening dla metabolizmu

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT – high intensity interval training) to prawdziwe złoto dla metabolizmu. Wykonany z odpowiednio wysoką intensywnością przyspiesza przemianę materii nie tylko w trakcie trenowania, ale również na wiele godzin po zakończeniu ćwiczeń.

Przykładem takiego treningu może być tabata, czyli program interwałowy, w którym ćwiczenie wykonuje się przez 4 minuty w systemie 20 sekund pracy – 10 sekund przerwy – powtórzone 8 razy. Każdy interwał, niezależnie od tego, czy będzie to tabata, czy inny system, powinien być wykonywany maksymalnie intensywnie, a w fazie ćwiczeń tętno powinno dochodzić nawet do 90-95% tętna maksymalnego (HR max).

Przeczytaj też: „Strefy tętna – czym są i dlaczego warto je znać?”.

3. Buduj mięśnie

Mięśnie to najbardziej aktywna metabolicznie tkanka organizmu. To ona „przepala” największe ilości energii w ciągu dnia, a im więcej spalonych kalorii, tym (w potocznym rozumieniu) Twój metabolizm jest szybszy. Naturalnie im więcej mięśni, tym więcej energii jest potrzebne do ich utrzymania. Chcąc zachować zdrowie metaboliczne (i nie tylko), zadbaj o optymalną ilość tkanki mięśniowej w ciele. To ważne pod kątem zabezpieczenia się na przyszłość, ponieważ z wiekiem ją tracimy. Poprzez regularną pracę nad mięśniami, przyspieszasz swój metabolizm teraz i w kolejnych latach.

Treningiem, który w największy sposób przyczynia się do nadbudowy włókien mięśniowych, jest trening siłowy. Taki trening można wykonać z własną masą ciała lub obciążeniem zewnętrznym, np. sztangą, hantlami czy kettlami.

Sprawdź też: „12 powodów, by zacząć ćwiczyć na siłowni według trenera personalnego”.