Herbata – który napar jest najlepszy dla sportowców?

Czy herbata może mieć na nasz organizm pozytywny wpływ? Jak dowodzą badania - jak najbardziej. Może przysłużyć się także osobom aktywnym fizycznie. Jakie rodzaje herbat najkorzystniej oddziałują na nasz organizm? Przekonajmy się, analizując najpopularniejsze rodzaje tych naparów.

Herbata - najlepsze źródło polifenoli

Polacy kochają herbatę - na co dzień spożywa ją około 76-90% populacji, a większość osób wypija 2-3 porcje dziennie [1]. Już w medycynie ludowej uznawano ją za środek leczniczy, a współczesne badania potwierdzają jej korzystny wpływ między innymi na układ sercowo-naczyniowy, utratę zbędnych kilogramów, a także zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Za największe źródło zdrowia płynące z herbaty uznaje się polifenole - naturalne związki chemiczne, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie, a więc mają działanie antyoksydacyjne. Polifenole wykazują również działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, wspierają cały układ krążenia, mają korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej oraz obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) [2].

Oprócz polifenoli herbata zawiera oczywiście kofeinę, która pobudza układ nerwowy oraz pracę serca. Suche liście herbaty posiadają pewne ilości składników mineralnych, takich jak: fluor, mangan, chrom, selen, wapń, magnez i cynk. Ich zawartość uzależniona jest od warunków uprawy, fermentacji, a nawet samej wielkości liści. Jak czytamy w jednym z opracowań:

„100 ml herbaty dostarcza 0,07 mg cynku, 2 mg magnezu i 5 mg wapnia, co oznacza, że szklanka herbaty pokrywa u osób dorosłych jedynie 1-1,5% zalecanego dziennego spożycia tych składników” [3].

Napar ten jest jednak dobrym źródłem manganu - pierwiastka chemicznego, który jest przeciwutleniaczem, a jako składnik enzymów, pomaga w przemianach metabolicznych, takich jak synteza składników odżywczych, trawienie i produkcja energii.

6 rodzajów herbat i ich zdrowotne właściwości

Herbata zielona

To jej poświęcimy najwięcej miejsca, bo jest najzdrowszym, ale też najlepiej przebadanym gatunkiem herbaty. Zawiera między innymi związki polifenolowe z grupy flawanoli, flawonoidów oraz kwasy fenolowe - wszystkie wykazują działanie antyoksydacyjne, mają szansę przeciwdziałać zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej. Głównym składnikiem zielonej herbaty są jednak katechiny, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy i przeciwdziałają miażdżycy.

Wiele mówi się o tym, że zielona herbata może działać przeciwnowotworowo. Jak dowodzą badania naukowe - w Azji, gdzie spożycie zielonej herbaty jest wysokie, zapadalność na choroby nowotworowe (raka prostaty, piersi, przełyku, płuc, żołądka, trzustki i okrężnicy) jest mniejsza w porównaniu z Zachodem. Badacze są zdania, że obecne w zielonej herbacie katechiny rzeczywiście mają szansę nie tylko działać prewencyjnie przeciwko nowotworom, ale również wspierają organizm w trakcie choroby [5].

Oprócz tego zielona herbata ma także działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwstarzeniowe. Może obniżać ciśnienie krwi, a tym samym zmniejszać ryzyko udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca [6].

Wszystkie te właściwości mają duże znaczenie dla sportowców, bo pozwalają zachować sprawność, szybciej regenerować się po treningu i zadbać o zdrowie, a także… sprawniej walczyć ze zbędnymi kilogramami. Dzieje się tak poprzez zwiększenie termogenezy poposiłkowej (zwiększeniu tempa metabolizmu) i utleniania tłuszczu [7].