Kombucha – jakie ma właściwości i jak ją zrobić w domu?

Kombucha, czyli fermentowany napój przygotowany z herbaty, cukru oraz „grzyba herbacianego”, nazywanego w skrócie SCOBY, podbił w ostatnich latach polski rynek. Wiele mówi się o niezwykłych właściwościach zdrowotnych kombuchy. Czy warto pić ją na co dzień? Co na ten temat mówią badania?

Kombucha - prosty napój, znany od wieków

Trzeba przyznać, że kombucha to napój z tradycją, bo pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już około 220 r. p.n.e. w Chinach. To właśnie tam nazywa się ją „eliksirem nieśmiertelności”, jednak popularność zdobyła również w innych azjatyckich krajach, na przykład w Japonii i Korei. Obecnie podbija Europę – jest łatwo dostępna w sklepach i restauracjach. 

Kombucha jest wynikiem fermentacji alkoholowej i octowej. Bakterie i drożdże pochodzące z grzyba SCOBY metabolizują cukry w herbacie, przekształcając je w różne związki, między innymi kwas octowy, glukonowy, mlekowy oraz dwutlenek węgla. W efekcie powstaje gazowany napój o słodko-kwaśnym smaku, który świetnie gasi pragnienie, zwłaszcza latem.

O innych napojach, które nawadniają lepiej niż woda, przeczytasz TUTAJ.

Jakie są właściwości kombuchy i dla kogo jest szczególnie polecana?

Jak dowodzą badania [1], dzięki herbacie oraz procesowi fermentacji, kombucha jest bogata w polifenole (w zależności od wykorzystanego rodzaju herbaty), kwasy organiczne, aminokwasy, witaminy z grupy B, minerały, azoty i enzymy hydrolityczne (katalizujące trawienie). Wszystkie te wartości wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe.

Badania dowodzą, że kombucha może wspierać oczyszczanie wątroby oraz dobrze oddziałuje na jelita, sprzyjając rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Oprócz tego badacze doszli do wniosku, że napój ten ma szansę zwiększyć witalność organizmu, zmniejszać stany zapalne skóry i stawów, niwelować zmarszczki i trądzik oraz wspomagać proces utraty wagi [2]. Pij ją więc jak najczęściej, jeśli chcesz wygładzić cerę i zrzucić zbędne kilogramy.

Wróćmy jeszcze do właściwości przeciwutleniających. Kombucha jest świetnym źródłem flawonoidów, które mogą neutralizować wolne rodniki w organizmie, a także działają przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne. To nie wszystko - polifenole stanowią skuteczną broń przeciwko stresowi oksydacyjnemu, który pojawia się, gdy w organizmie zostaje zaburzona równowaga pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a utleniaczy i przeciwutleniaczy. Stres oksydacyjny może doprowadzić do uszkodzenia komórek i różnych chorób: nowotworów, miażdżycy, udaru mózgu, choroby Parkinsona i Alzheimera [4].