Kalistenika - idealny trening po kontuzji?

Kalistenika to trening polegający na pracy z masą własnego ciała. Często przedstawia się ją jako alternatywę dla klasycznego treningu siłowego, wykorzystującego dodatkowe obciążenie - zwłaszcza dla osób powracających do sportu lub dochodzących do pełnej sprawności po odniesionej kontuzji. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom treningu kalistenicznego. Czy naprawdę pomaga wrócić do formy?

Czym jest kalistenika?

Kalistenika to forma treningu znana już od czasów antycznych. Praktykowali ją starożytni Grecy - wspomina o tym Herodot, opisując wojny grecko-perskie. Ślady kalisteniki można znaleźć także u Liwiusza, który pisał o rzymskich gladiatorach trenujących w ten sposób. Słowo „kalistenika” wywodzi się z greki i jest połączeniem słów „kallos” - piękno oraz „sthenos” - siła. Daje to pewne wyobrażenie o tym, do czego dążyli praktykujący ją antyczni wojownicy. I rzeczywiście - kalistenika pozwala zbudować siłę i wytrzymałość mięśniową, a także pomaga zadbać o prawidłową, harmonijną sylwetkę ciała. Nie wykorzystuje się przy tym żadnego dodatkowego obciążenia - Twoja własna masa ciała wystarczy, by przy systematycznym treningu osiągnąć upragnione rezultaty.

Jaki sprzęt jest potrzebny w kalistenice?

Żaden! Naprawdę! Piękno tej formy treningu polega na tym, że ćwiczysz wyłącznie z masą własnego ciała i możesz robić to, gdziekolwiek sobie życzysz - w domu, na siłowni lub w dowolnym innym miejscu, jakie przyjdzie Ci do głowy i dysponuje sprzyjającymi warunkami dla aktywności fizycznej. Kalistenika zyskała na popularności dzięki fenomenowi tzw. „street workout” - ćwiczeniom wykonywanym na mieście, z wykorzystaniem typowych elementów przestrzeni, placów zabaw lub siłowni plenerowych. Dzięki temu trening ten stał się bardzo towarzyską dyscypliną - łatwo nawiązać kontakt z ludźmi ćwiczącymi na wolnym powietrzu.

Istnieje jednak kilka elementów wyposażenia, o których możesz pomyśleć, jeśli planujesz dłuższą przygodę z kalisteniką. Należą do nich:

  • poręcze do pompek - pozwalają na wykonywanie ćwiczeń w nieco szerszym zakresie ruchowym niż w przypadku pompek wykonywanych bezpośrednio na podłożu;
  • drążek - do podciągania i ćwiczeń wykonywanych w zwisie;
  • gumy treningowe - przydatne przy rozgrzewce i nauce niektórych ćwiczeń;
  • pasy treningowe (TRX) lub kółka gimnastyczne - wspomagają stabilizację ciała.

Możesz rozważyć zakup tych akcesoriów, ale podkreślamy - nie musisz ich kupować. Podstawowe ćwiczenia wykonasz bez ich pomocy. Drążki i poręcze znajdziesz na prawie każdej siłowni plenerowej.

Przeczytaj też: „8 ćwiczeń z gumami na modelowanie ciała”.