Trening od serca – jaka aktywność fizyczna skutecznie poprawi kondycję?

Serce to jeden z naszych najbardziej pracowitych organów – średnio, w ciągu całego życia dorosłego człowieka, wykonuje ok. 3 miliardy uderzeń. Warto o nie zadbać, zanim zacznie bić na alarm.

Choroby układu krążenia to wciąż główna przyczyna zgonów na świecie. Jest jednak dobra wiadomość: regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność tego mięśnia i skutecznie przedłuża nam życie. Postaw więc na trening od serca z kartą MultiSport!

Jak uprawianie sportu wpływa na pracę serca?

Zadyszka po sprincie do tramwaju, uczucie dudnienia w klatce piersiowej przy wejściu po schodach albo zmęczenie po zaledwie kilku minutach spaceru – to mogą być wyraźne sygnały od naszego serca, że potrzebuje regularnej aktywności fizycznej.

Umiarkowany i systematyczny wysiłek wpływa dosłownie na budowę tego mięśnia: komory zwiększają swoją objętość, a to z kolei ma wpływ na ekonomiczność wykonywanych skurczów. W rezultacie serce mniej się męczy podczas codziennych czynności, a my wyraźnie odczuwamy poprawę wydolności i kondycji fizycznej. Inaczej mówiąc – im częściej „męczymy” serce sportowym wysiłkiem, tym staje się ono silniejsze, zdrowsze i gotowe na kolejne wyzwania.

Kardiolog, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek podkreśla, że nawet umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna to najskuteczniejsza forma profilaktyki chorób serca:  

Osoby, które wykonują wysiłek aerobowy o umiarkowanej lub dużej intensywności są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia niż osoby nieaktywne fizycznie. Takie ryzyko zmniejsza się istotnie już przy podejmowaniu aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, trwającej przynajmniej 150 minut tygodniowo – czyli tyle, ile wynoszą minimalne zalecenia WHO. Badania naukowe wskazują także, że zwiększenie takiego wysiłku do 300 minut w tygodniu przynosi jeszcze większe korzyści zdrowotne.