Dieta i ćwiczenia na wzdęcia

Wzdęcia to problem dotykający wielu osób. W teorii nie są poważnym stanem chorobowym, jednak w praktyce skutecznie wpływają na jakość naszego życia. Czy styl życia i sposób żywienia mają wpływ na pojawianie się uporczywych wzdęć? Oczywiście! Zobacz, skąd się biorą i jak można im zaradzić poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Agata Brama

Przyczyny powstawania wzdęć

Wzdęcia mogą być wynikiem wielu czynników, w tym związanych z dietą, nawykami ruchowymi czy współistniejącymi chorobami. To nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym, które często wiąże się z dyskomfortem, a nawet dolegliwościami bólowymi, może mieć takie przyczyny jak:

  • nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia, picia, mówienia, czy palenia papierosów
  • gazy produkowane podczas procesu trawienia, szczególnie po spożyciu tzw. produktów wzdymających
  • zaburzenia motoryki jelit i trawienia – im dłużej treść pokarmowa przebywa w przewodzie pokarmowym, tym większe prawdopodobieństwo, że zaczną pojawiać się gazy, których jedynym ujściem jest jama ustna (w postaci odbijania) lub jelita (w postaci gazów jelitowych).

Najlepsza dieta na wzdęcia

Podstawową zasadą diety przeciwko wzdęciom jest unikanie pokarmów wzdymających. Takimi produktami są m.in.:

  • warzywa kapustne: kapusta, brukselka, brokuły, jarmuż, kalafior, kalarepa
  • warzywa cebulowe: cebula, czosnek, por, szczypiorek, szalotka
  • nasiona roślin strączkowych: fasola, groch, ciecierzyca, soczewica.

Aby zmniejszyć właściwości gazotwórcze nasion roślin strączkowych, warto przed ugotowaniem moczyć je minimum 12 godzin w wodzie. Następnie, tuż przed obróbką termiczną, wymienić wodę na świeżą i gotować bez przykrycia. We wzdęciach spowodowanych spożyciem wyżej wymienionych produktów mogą również pomóc takie zioła jak: mięta, koper włoski, kminek czy anyż – zarówno w postaci naparów do picia, jak i przypraw dodanych do potrawy.