Dlaczego aquafaba może zastąpić wiele produktów, w tym jajka?
Aquafaba zawiera w sobie elementy białka i skrobi, dzięki czemu może zagęszczać potrawy, emulgować (łączyć ze sobą produkty, podobnie jak olej), a po ubiciu trzepaczką - zastępować pianę z białek. Z jej pomocą można więc przygotować na przykład wegańskie bezy, mus czekoladowy i majonez. Dla osób uczulonych na jajka lub tych, którzy nie chcą w diecie produktów odzwierzęcych, aquafaba jest cudownym składnikiem, dającym ogrom możliwości!
Aquafaba to produkt bezglutenowy, jest niskokaloryczna, nie zawiera cholesterolu. Można ją mrozić! Dlatego po odsączeniu ciecierzycy z puszki lub słoika, zachowaj ją koniecznie.
Oto kilka dietetycznych inspiracji, które możesz wypróbować przy okazji Bożego Narodzenia i nie tylko.
1. Majonez z aquafaby - wegański hit, który podbił świat
Zacznijmy od przepisu, który naprawdę robi tak zwany „efekt wow”. Majonez z aquafaby niczym nie różni się od jajecznej wersji! Jest tak samo smaczny, sprężysty i wydajny. Nadaje się do sałatki świątecznej, sosów na zimno, na kanapki i do wszystkiego, do czego lubisz używać majonezu. Czy jest mniej kaloryczny od tradycyjnej wersji? Nieznacznie, bo podstawą wciąż jest olej. Będzie za to zawierał mniej cholesterolu.
Przepis na mały słoik:
- 1/4 szklanki aquafaby,
- 1/4 łyżeczki musztardy,
- 1/4 łyżeczki soli morskiej lub zwykłej,
- 1 1/2 łyżeczki octu jabłkowego,
- 1/3 łyżeczki syropu z agawy lub klonowego (można zastąpić stewią),
- 3/4-1 szklanka oleju słonecznikowego rafinowanego (ma być neutralny w smaku, może być również olej ryżowy lub olej z pestek winogron).
Do wykonania majonezu niezbędny będzie ręczny blender. Aquafaba powinna być porządnie schłodzona. Wlej ją do wysokiego naczynia i dodaj wszystkie pozostałe składniki poza olejem. Miksuj je przez minutę. Następnie przyłóż blender do dna i włącz łagodne obroty. Jednocześnie powoli wlej cały olej. Możesz to zrobić na raz, nie musisz stosować „cienkiej stróżki”. W trakcie tej czynności powstanie majonez! Możesz przechowywać go później w lodówce przez około dwa tygodnie.
Inny przepis na fit wegan majonez znajdziesz TUTAJ.
2. Mus czekoladowy z aquafaby
Idealny zamiennik ciężkich, świątecznych deserów. Lekki, słodki, w konsystencji przypominający chmurkę mus podbije podniebienia wszystkich gości!
Składniki na 3 porcje:
- 1 szklanka aquafaby,
- 120 gram gorzkiej czekolady (najlepiej min. 70% miazgi kakaowej),
- 2 łyżki syropu klonowego lub syropu z agawy/daktyli,
- szczypta soli.
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Możesz to zrobić w mikrofalówce lub w miseczce postawionej na rondelku z wrzątkiem. Dodaj do niej syrop i szczyptę soli. Całość powinna lekko przestygnąć (ale nie stężeć). W tym czasie wlej aquafabę do wysokiej miski i zacznij ubijać mikserem. Po 5 minutach uzyskasz sztywną pianę. Dołóż do niej czekoladę i ostrożnie wymieszaj szpatułką. Mus przełóż do miseczek lub pucharków i włóż do lodówki na minimum godzinę. Gotowe! Możesz przyozdobić go świeżymi owocami lub orzechami.
Przeczytaj też: „Gorzka czekolada – dlaczego warto po nią sięgać na diecie?”.
3. Brownie bez cukru i jajek
Wilgotne, czekoladowe i mniej kaloryczne od klasycznej wersji z białym cukrem, mąką i jajkami... Brownie z aquafabą to kolejny przebój, który zawojował podniebienia miłośników słodkości.
Składniki na małą blaszkę:
- 1 szklanka daktyli bez pestek,
- 1/4 szklanki wody,
- 1 puszka ciecierzycy,
- 3 łyżki aquafaby,
- 1/2 szklanki masła orzechowego,
- 1/3 szklanki gorzkiego kakao,
- opcjonalnie: pół tabliczki gorzkiej czekolady, posiekanej.
Wodę zagotuj i zalej nią daktyle na około 15 minut. Następnie przełóż je do malaksera (możesz też używać blendera ręcznego, ale malakser będzie wygodniejszy). Zmiksuj daktyle z wodą, a następnie dodaj ciecierzycę, aquafabę, masło orzechowe i kakao. Całość miksuj aż do uzyskania gładkiej masy. Na koniec możesz dorzucić gorzką czekoladę i także zmiksować.
Gotową masę przełóż na blaszkę wyłożoną papierem i piecz około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Po upieczeniu pozwól ciastu całkowicie wystygnąć.
4. Idealny humus na każdą porę roku
Nie każdy wie, że podstawą smacznego i idealnie kremowego humusu jest właśnie aquafaba. Ten przepis sprawi, że już nie będziesz kupować gotowego humusu na kanapki.
Składniki na 2-3 porcje:
- 1 puszka ciecierzycy,
- 3-4 łyżki tahiny,
- sok z 1/4 cytryny,
- sól do smaku.
Ciecierzycę wraz z połową aquafaby przelej do malaksera lub miski. Puszka powinna być wcześniej schłodzona w lodówce. Zmiksuj. Następnie dodaj tahinę, sok z cytryny i sól. Dalej miksuj kilka minut, aż całość połączy się w idealnie gładką masę. W razie potrzeby, jeśli humus będzie za bardzo zbity, dolej resztę aquafaby. Podawaj na przykład z dodatkiem pieczonych warzyw. W sezonie jesiennym polecamy dynię!
Sprawdź też: „6 rozgrzewających dań z dyni, które dodadzą Ci energii jesienią!”.
5. Wegańskie gofry bez jajek na słodko lub słono
Dzięki dodatkowi aquafaby gofry są chrupiące, lekkie i puszyste. Mogą zastąpić pieczywo w weekendowy poranek, stać się daniem głównym lub deserem. W wersji wytrawnej pomiń erytrol.
Składniki na 5-6 gofrów:
- 2 szklanki zwykłej białej mąki pszennej lub mąki orkiszowej typ 450 lub 650 (ważna jest jej lekkość),
- 3 łyżki erytrolu,
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki soli,
- 250 ml mleka roślinnego (może być np. sojowe),
- 1 łyżeczka octu jabłkowego,
- 1/2 szklanki aquafaby,
- 1/4 szklanki oleju słonecznikowego (lub innego neutralnego w smaku).
W dużej misce wymieszaj mąkę z erytrolem, solą i proszkiem do pieczenia. W osobnym naczyniu połącz mleko roślinne, aquafabę, olej i ocet jabłkowy. Dodaj do suchych składników, a następnie dokładnie wymieszaj. Gotową masę smaż na gofrownicy, spryskanej odrobiną oleju. Podawaj z owocami lub słonymi dodatkami.
Gotowe gofry możesz także mrozić, a później odgrzać je w piekarniku, by znów były chrupiące.
Więcej przepisów na pyszne fit gofry znajdziesz TUTAJ.
Smacznego!