5 sposobów na jesienną chandrę od dietetyka i trenera

Jesienna chandra dopada znaczną część z nas. Wraz z nadejściem jesieni aura za oknem robi się coraz bardziej ponura, dni stają się zimne i krótkie, a Ty - zamiast zażywać kąpieli słonecznych, leżąc na plaży podczas urlopu, zakładasz na siebie kolejną warstwę ubrań przed wyjściem do pracy. Czy można poradzić sobie z jesienną chandrą? I jak to zrobić zgodnie z fizjologią?

Agata Brama

Zaakceptuj… i pokochaj

Zanim przejdę do kwestii związanych z wywodzącymi się z naszej biologii metodami radzenia sobie z jesienną chandrą, wspomnę tylko o jednej bardzo istotnej rzeczy: podarowaniu sobie przyzwolenia na „gorszy czas”. Z perspektywy zmagania się z jesienną chandrą jedną z gorszych rzeczy, jakie możesz sobie zrobić, jest zaprzeczanie jej istnieniu i wypieranie tematu tak, jakby wcale nie istniał.

Poziom szczęścia, zadowolenia i ogólnej życiowej energii nie jest (i nigdy nie będzie) stały. Zależy on od bardzo wielu czynników, które po części są uniwersalne dla ludzi (np. związane z pogodą), a z drugiej strony - indywidualne. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że Twój nastrój jest zmienny, i nie będziesz oczekiwać jego nieustannie wysokiego poziomu, tym większa szansa na poradzenie sobie z jesiennym „dołem”.

Daj sobie na to przestrzeń – w końcu to zupełnie naturalne, że po powrocie z wakacyjnych podróży, kiedy pogoda zaczyna się psuć, a dzień staje się krótki i ciemny, mogą pojawić się różne emocje, i to nie tylko te pozytywne. Nie jesteś robotem, aby tego typu zmiany w stylu życia nie miały na Ciebie żadnego wpływu.

Dieta na jesienną chandrę

Kanapa, kocyk, ulubiony serial w TV a do tego paczka chipsów, lody i ciepłe kakao… brzmi jak jesienny wieczór idealny? Nie do końca! Chociaż wysokoprzetworzone produkty „rekreacyjne” rzeczywiście chwilowo mogą poprawić nastrój, z czasem zaczną wpływać na Ciebie destrukcyjnie, zaburzając m.in. biochemię mózgu, a to negatywnie odbije się na Twoim nastroju.

Znacznie lepszym wyjściem jest wzbogacenie diety o nieprzetworzone produkty o wysokiej wartości odżywczej, bogate w magnez, witaminy z grupy B, probiotyki, antyoksydanty, błonnik pokarmowy czy kwasy tłuszczowe omega-3. W dłuższej perspektywie to właśnie obfitość tych składników poprawi Twoje samopoczucie i pomoże wyjść z jesiennej chandry.