5 produktów, które pomogą zdrowo przytyć

Wydaje się, że w czasach epidemii otyłości najpoważniejszym problemem współczesnych społeczeństw jest redukcja tkanki tłuszczowej. Jednak dla niektórych osób równie trudne okazuje się przybieranie na wadze. W przypadku szybkiej przemiany materii to duże wyzwanie, a niedowaga, zwłaszcza ta spowodowana niewłaściwą dietą, wiąże się z wieloma zagrożeniami - poczuciem osłabienia, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, migrenami itp. Co wobec tego jeść, by móc zdrowo przytyć, a jednocześnie dostarczać organizmowi wielu cennych składników odżywczych? Oto nasza lista!

Pod uwagę bierzemy wyłącznie naturalne i jak najmniej przetworzone składniki, które (o ile lekarz lub dietetyk nie zdecyduje inaczej) można jeść na co dzień. Należy pamiętać, że codzienna dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i różnorodna, a w razie wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistką w dziedzinie żywienia.

#1 Awokado - 169 kcal/100 g [1]

Ten tłuściutki owoc, bez względu na odmianę, to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Zawiera potas, magnes, witaminę E i fitosterole. Około 75% błonnika znajdującego się w awokado uważa się za nierozpuszczalny (wyjątkowo cenny dla zdrowia, m.in. stabilizuje poziom glukozy we krwi), a 25% za rozpuszczalny. Nie zapominajmy o bezcennych kwasach tłuszczowych nasyconych, jednonasyceniowych i wielonienasyceniowych. Ostatnie badania wykazały [2], że awokado może wspierać walkę z hipercholesterolemią (podwyższonym stężeniem cholesterolu w osoczu krwi) i może być przydatne w leczeniu nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Będzie także zapobiegać schorzeniom układu sercowo-naczyniowego i chorobom metabolicznym.

Awokado ma w składzie przewagę tłuszczów (15,3 g/100 g), cechuje je także niski indeks glikemiczny (40). Wprowadzenie go do jadłospisu pozwala stosunkowo łatwo podbić kaloryczność posiłku, a jednocześnie zapewnić sobie wyjątkowo zdrową przekąskę. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy powinien je spożywać [przeczytaj więcej].

Pomysł na coś do jedzenia: świeżo przygotowana, domowa pasta guacamole, podana na pieczywie razowym. Kanapki warto ozdobić kiełkami (na przykład rzodkiewki).

#2 Orzechy włoskie - 666 kcal/100 g

Wszystkie orzechy (podobnie jak pestki) są kaloryczne. Weźmiemy tu pod uwagę orzechy włoskie, ponieważ są popularne, łatwo dostępne (niemal w każdym sklepie) i bardzo zdrowe.

  • Stanowią doskonałe źródło witaminy E oraz witamin z grupy B, a także kwasów omega-3.
  • Są bogate w minerały - wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz przeciwutleniacze.
  • Poprawiają metabolizm i funkcje życiowe organizmu.
  • Wpływają na lepszą kondycję kości.
  • Ochraniają serce [3].
  • Pomagają zapobiegać cukrzycy i stanom zapalnym.
  • Są także nieocenione dla zdrowej cery, pięknych włosów i paznokci.
  • Regularne spożycie orzechów włoskich zawsze wychodzi na zdrowie, a szczególnie poleca się je osobom, które pracują umysłowo, bo mogą one wpływać pozytywnie także na pracę mózgu.

To, co nas szczególnie tutaj interesuje, to ich kaloryczność. Garść orzechów włoskich ma ok. 200 kcal. Łatwo dodać je do sałatki, owsianki, wypieków i innych dań. Mają bardzo niski indeks glikemiczny (15) i co ważne - stanowią świetną przekąskę zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy czasu, by przygotować posiłek na wynos.

Pomysł na coś do jedzenia: sałatka z liśćmi szpinaku, prażonymi orzechami włoskimi, kawałkami awokado i winogronami. Przeczytaj także 4 przepisy na fit masła i kremy orzechowe, które zrobisz w 1 minutę.