Co jeść zamiast chleba? 6 mniej znanych alternatyw dla białego pieczywa

Przeciętny Polak spożywa rocznie blisko 36 kg pieczywa. Śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że jesteśmy miłośnikami wypieków na bazie białej mąki, choć lekarze zalecają ich umiarkowane spożycie ze względu na niską zawartość błonnika, witamin i minerałów w nim zawartych. Choć okazjonalna bagietka czy kajzerka nie wyrządzą nikomu krzywdy, warto roztropnie podejść do ich udziału w diecie. Dlaczego?

To, co jest kluczowe, to kontrola składu produktów, które spożywamy (nie tyczy się to tylko chleba). Generalna zasada, która ma zastosowanie prawie w każdym wypadku, to: „im krótszy skład tym lepiej”. Jeśli chleb składa się z trzech składników (czyli ze wszystkich, które są niezbędne) np. mąka, zakwas lub drożdże i sól to mamy pewność, że są to składniki naturalne, które są niezbędne do produkcji wypieku. Jednak jeśli skład zajmuje kilka linijek tekstu, możemy założyć, że dany produkt - w tym wypadku bochenek chleba - jest wysoce przetworzony (a takich produktów należy unikać) i wypełniony zbędnymi chemicznymi substancjami, takimi jak  regulatory kwasowości i emulgatory.

Czy białe pieczywo jest niezdrowe?

Wszyscy teoretycznie wiemy, dlaczego nie należy spożywać białego pieczywa, ale czy naprawdę jest ono tak niezdrowe? A może to jedynie spopularyzowany mit?

Niestety białe pieczywo w nadmiarze może przyczynić się do szeregu dolegliwości. Po pierwsze,   w znaczącej większości jest bardzo wysoce przetworzone i zawiera dużą ilość glutenu, który powoduje, że wypiek jest bardziej wyrośnięty i pulchny. Niestety, takie dawki glutenu mogą wywołać u niektórych zgagę, ból stawów lub stan zapalny skóry. Ponadto, białe pieczywo zawiera bardzo dużo soli - średnio 3 kromki takiego chleba pokrywają dzienne spożycie soli (5g) zalecane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Czym możemy zastąpić tradycyjne pieczywo?

Papryka

Wystarczy, że pokroimy paprykę na duże szerokie plastry, po czym wypełnimy ją naszymi ulubionymi kanapkowymi składniki. Może to być biały serek, pasta warzywna czy też mięsny produkt i już możemy cieszyć się pyszną, chrupiącą i przede wszystkim zdrową kanapką. Można ją podawać na ciepło, jak i na zimno.

Ogórek

Zyskującym popularność rozwiązaniem na szybki posiłek jest właśnie ogórek. Po przekrojeniu wzdłuż i wydrążeniu miąższu z warzywa możemy dokładnie tak samo jak paprykę, wypełnić go naszymi ulubionymi produktami na kanapkę. Wyjątkowo dobrze komponuje się z humusem.

Chleb czystoziarnisty

Nazywany również chlebem z samych ziaren, jest najbliższym odpowiednikiem tradycyjnego pieczywa. Kluczową różnicą jest jego skład, czyli ziarna bogate w istotne dla zdrowia minerały np. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które między innymi obniżają poziom cholesterolu we krwi i mają działanie przeciwzapalne.

Wytrawne gofry

Warzywne, wytrawne gofry są idealną śniadaniową propozycją gdy mamy trochę więcej czasu z rana lub ochotę na ciepłą kolacje. Robiąc standardowe ciasto na gofry wystarczy, że dodamy np. startą na tarce cukinię do masy i już będziemy mieć dodatkową porcje spożytych warzyw w ciągu dnia, jedocześnie unikając jedzenia białego pieczywa, które jest ubogie w wartości odżywcze. Tak przygotowane gofry warto podawać z pastami warzywnymi, ze szpinakiem, jakiem czy łososiem, innymi słowy z tym, na co w danym momencie mamy ochotę.

Papier ryżowy

Sajgonki są jednym z flagowych dań kuchni azjatyckiej, której popularność cały czas rośnie. Jeśli zdecydujemy się na wariant bez smażenia w głębokim tłuszczu i wypełnimy sajgonki świeżymi warzywami, torfu lub kurczakiem będzie to idealne, lekkie danie, które dobrze sprawdzi się w upalne dni.

Chleb warzywny

Jeśli czasami gotujecie lub pieczecie, warto rozważyć przygotowanie własnego chleba, np. z warzyw. Jest to wyśmienita opcja do zastąpienia tradycyjnego pieczywa, gdyż zachowuje klasyczne dla niego elementy, takie jak struktura i kształt. A jednocześnie jest to dużo zdrowsza propozycja i zarazem odpowiednia dla osób uczulonych na gluten, który jest nieodłącznym elementem standardowego pieczywa. W intrenecie można znaleźć wiele przepisów na warzywny/bezglutenowy chleb.  

Podsumowując, istnieje wiele zamienników chleba i samego jego odmian, które są dużo zdrowsze dla naszego organizmu niż klasyczne białe pieczywo. Mimo że, nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że chleb i biała pszenna bułeczka jest podstawą polskiej kuchni, a co więcej nie możemy sobie wyobrazić naszego życia bez szybkiej kanapki na śniadanie lub kolacje, to warto pamiętać o kilku zamiennikach, które jednocześnie urozmaicą naszą dietę, jak i pozwolą zachować szczupłą sylwetkę.