10 najlepszych ćwiczeń na podkręcenie metabolizmu

Rodzaj treningu, konkretne ćwiczenia oraz intensywność ich wykonywania mają wpływ na tempo metabolizmu. Poznaj najlepsze ćwiczenia na przeniesienie przemiany materii na wyższy poziom!

Agata Brama

Po pierwsze: intensywność

Nawet najbardziej profesjonalne i zaawansowane ćwiczenia nie poprawią metabolizmu, jeśli nie będą wystarczająco intensywne. Istnieje kilka różnych metod na sprawdzenie, czy dana intensywność ćwiczeń jest wystarczająca do poprawy przemiany materii. W tym celu warto posłużyć się wskaźnikiem tętna maksymalnego i pracą na jego odpowiednich strefach.

Aby obliczyć swoje tętno maksymalne, odejmij swój wiek od liczby 220:

220 - (Twój wiek) = maksymalne tętno w uderzeniach na minutę (HR max)

Dla przykładu, dla 40-latka tętno maksymalne zgodnie z równaniem będzie wynosić 180 uderzeń na minutę.

Oto trzy docelowe strefy tętna, które warto wykorzystać do treningu metabolizmu:

  • Strefa 1: 65-75% maksymalnego tętna (np. spacery lub lekki jogging)
  • Strefa 2: 76-85% maksymalnego tętna (np. zajęcia fitness lub spinning)
  • Strefa 3: 86-95% maksymalnego tętna (np. HIIT lub sprinty).

Przeczytaj też: „Strefy tętna – czym są i dlaczego warto je znać?”.

Jaki rodzaj treningu jest najlepszy na metabolizm?

Każda aktywność ruchowa, nawet ta codzienna, będzie działać pozytywnie na tempo metabolizmu. Jednak najbardziej zalecanymi ćwiczeniami na przyspieszenie przemiany materii są:

  • trening HIIT - trening interwałowy o wysokiej intensywności (z angielskiego: high intensity interval training). Można go wykonywać w różnych konfiguracjach, np. w systemie tabata, który oznacza pracę przez 20 sekund, a następnie 10 sekund odpoczynku, powtórzone 8 razy, co daje w sumie 4 minuty ćwiczeń. Oprócz tabaty, interwały można wykonywać w innych konfiguracjach, np. 30 sekund pracy do 30 sekund przerwy (1:1), 30 sekund pracy do minuty przerwy (1:2) i innych – dostosowanych do własnych możliwości. Ważne, aby w trakcie pracy dawać z siebie 100%, tak aby zbliżyć się do swojego tętna maksymalnego.
  • trening siłowy - doskonały sposób na utrzymanie oraz wzmocnienie tkanki mięśniowej. To właśnie tkanka mięśniowa w dużej mierze determinuje tempo metabolizmu – dlatego właśnie warto dbać o nią ćwiczeniami siłowymi, wykonywanymi z własną masą ciała lub z obciążeniem zewnętrznym takim jak hantle, sztanga czy kettle.