Trening oporowy - czym jest i jakie daje efekty?

Trening oporowy to dość szerokie pojęcie, uwzględniające rozmaite rodzaje ćwiczeń. Być może już wykonujesz jego elementy - choć nawet o tym nie wiesz. A może dopiero chcesz zacząć ćwiczyć oporowo? Dzielimy się przydatną wiedzą o tym rodzaju treningu i podpowiadamy, jak osiągnąć pożądane efekty.

Czym jest trening oporowy?

Najpopularniejsza definicja treningu oporowego obejmuje wszelkie ćwiczenia wykonywane poprzez pracę z dowolnym rodzajem obciążenia. W największym, choć nie do końca poprawnym, uproszczeniu trening oporowy to trening siłowy. Można wykonywać go na różne sposoby - ćwicząc z wolnymi ciężarami, wykorzystując hantle typu kettlebell, przy użyciu wszelkiego rodzaju maszyn (wyciągi, atlasy itp.) oraz innych przedmiotów, których opór należy pokonywać. Trening oporowy obejmuje także różne formy ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała (kalistenika, pilates, trening funkcjonalny).

Czemu służy trening oporowy?

Podstawowym celem treningu oporowego jest zwiększenie siły i masy mięśniowej - stąd uproszczenie tego pojęcia do „treningu siłowego”. Jednak ćwiczenia oporowe, w zależności od ich rodzaju, sposobu wykonywania oraz indywidualnych planów treningowych, mogą służyć realizacji innych celów, takich jak:

  • zwiększenie wytrzymałości mięśniowej,
  • poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej,
  • zwiększenie ruchliwości mięśni,
  • stabilizacja postawy i modelowanie sylwetki,
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • poprawa ogólnej kondycji ciała,
  • rehabilitacja.

Dla kogo jest trening oporowy?

Ogromna różnorodność ćwiczeń oporowych sprawia, że to powszechnie dostępny trening. Możesz wykonywać go w domu, w plenerze, na siłowni lub w klubie fitness. Trenować może prawie każdy - bez względu na wiek i stopień zaawansowania. Ograniczenia wynikają z indywidualnych warunków fizycznych oraz zakładanej intensywności treningu.

Przeciwwskazaniami mogą być tutaj schorzenia układu krążeniowego, mięśni oraz stawów. Zbyt wysoka intensywność treningu lub praca z nadmiernym obciążeniem może powodować kontuzje oraz dolegliwości bólowe. W tym przypadku lepiej poradzić się lekarza lub fizjoterapeuty, a wyniki konsultacji omówić podczas ustalania planu treningowego.

Podkreślamy, że wiek nie jest przeciwwskazaniem do treningu oporowego. Wręcz przeciwnie - w przypadku osób starszych przynosi on korzystne efekty zdrowotne, przeciwdziałając zanikom mięśni i pozwalając utrzymać należyty poziom sprawności układu ruchowego przez długi czas. Dlatego zachęcamy seniorów do podejmowania tego rodzaju aktywności i korzystania z zajęć przygotowanych specjalnie dla nich.

Alternatywne metody ćwiczeń oporowych

Trening oporowy obejmuje także ćwiczenia, które idealnie nadają się dla osób powracających do aktywności fizycznej, borykających się z kontuzjami lub potrzebujących przede wszystkim poprawić swoją sylwetkę i stabilizację mięśni. Chodzi tu o trening z gumami i taśmami oporowymi. Jego specyfika sprawdza się wszędzie tam, gdzie klasyczne ciężary są niewskazane, a ponadto może być ciekawą formą urozmaicenia codziennej aktywności. W treningu tym możesz wykorzystać:

  • gumy oporowe (mini-bands) - krótkie, zamknięte w formę koła. Wykorzystuje się je przede wszystkim do treningu dolnych partii ciała - łydek, ud i pośladków.