8 korzyści płynących z pilatesu

Pilates to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, której celem jest uelastycznienie i rozciąganie wszystkich partii mięśniowych. Podstawą tego systemu jest wykonywanie ćwiczeń bez stresu i intensywnego wysiłku oraz łączenie ich z koncentracją umysłu przy pełnej kontroli oddechu.

Kto powinien uprawiać pilates?

Zwykło się mówić, że pilates należy do statecznych form aktywności fizycznej, dedykowanych osobom, którym zależy na wzmocnieniu mięśni posturalnych oraz tzw. mięśni głębokich tułowia czy dojściu do sprawności po urazach. Ten rodzaj ćwiczeń przyda się też pracującym przy komputerze. Wykonuje się go na macie, a bardziej zaawansowaną wersję – na maszynie zwanej reformerem.

Coraz większą popularność zyskują również pilates przy ścianie lub w basenie. Szczególnie ta ostatnia forma jest odpowiednia dla osób po urazach, a nawet tych z problemami sercowymi. Dlaczego? Pilates nie obciąża stawów, jest pozbawiony gwałtownych ruchów czy podskoków. Najprościej rzecz ujmując, ruchy wykonywane w trakcie ćwiczeń z definicji są powolne, ale bardzo efektywne.

Jakie korzyści daje pilates?

1. Wzmocnienie mięśni: zwłaszcza mięśni brzucha, pleców, miednicy, nóg i ramion. Regularna praktyka pozwala na zwiększenie siły mięśniowej.

2. Rozciąganie i elastyczność: pilates obejmuje rozciągające ruchy, które poprawiają elastyczność mięśni i stawów, co jest istotne dla ogólnej ruchomości ciała.

3. Większa równowaga: zajęcia pilatesu pomagają w świadomym kształtowaniu sylwetki, co prowadzi m.in. do zwiększenia równowagi.

4. Poprawa postawy ciała: pilates skupia się na wzmocnieniu mięśni głębokich brzucha, co poprawia stabilność kręgosłupa i wymusza prawidłową postawę ciała.