Mąka teff – 3 przepisy i powody, dla których warto z nich korzystać

Mąka teff jest kluczowym składnikiem diety ludności Etiopii, gdzie zbiera się największe plony trawy abisyńskiej, z której powstaje. To idealne rozwiązanie dla osób z celiakią jest też coraz bardziej cenione w Europie, ponieważ nie tylko nie zawiera glutenu, ale także posiada unikatowy w porównaniu do innych zbóż skład mineralny. Doskonale sprawdza się jako baza do naleśników, sosów, kremów, budyniów czy wypieków. Sprawdź, dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu.

Właściwości odżywcze mąki teff

Teff jest jednym z najmniejszych zbóż na świecie i jednocześnie niezwykle wartościowym źródłem składników odżywczych: białka, błonnika, witamin z grupy B (szczególnie B1 i B6) oraz minerałów, takich jak: żelazo, wapń, magnez, fosfor, cynk i miedź. W Afryce uważa się, iż „aminokwasy dostarczane przez jeden naleśniko-chleb (injera) umożliwiają przetrwanie bez innych pokarmów zawierających białko” [1].

Zboże to ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że węglowodany w nim zawarte są uwalniane do krwiobiegu powoli, co może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Glukoza - 8 rzeczy, które każdy powinien o niej wiedzieć”.

Teff może z powodzeniem znaleźć się w jadłospisie kobiet w okresie ciąży i laktacji, jak również dzieci, sportowców i osób z niedokrwistością. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik mąki pszennej.

Mąka teff dla aktywnych

Mąka teff może być korzystna dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ze względu na zawartość:

  • węglowodanów, które dostarczają energii potrzebnej do wykonywania treningów i aktywności fizycznych.
  • białka, które jest niezbędne dla regeneracji i wzrostu mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Pomaga w odbudowie uszkodzonych tkanek mięśniowych i wspiera procesy naprawy organizmu po treningu.
  • lizyny, która jest kluczowym składnikiem do syntezy białka w organizmie. To szczególnie ważne dla sportowców, ponieważ aminokwasy są podstawowymi składnikami budulcowymi białka.
  • błonnika, który wspiera procesy trawienia oraz utrzymania stabilnego poziomu glukozy we krwi. To ważne dla kontrolowania apetytu i zaspokajania potrzeb energetycznych podczas intensywnego wysiłku.
  • witamin i minerałów, które są konieczne dla wspierania ogólnego zdrowia organizmu.