Korzyści z medytacji i relaksu dla sportowców

Relaks w kontekście sportu? Wielu z nas od razu pomyśli po prostu o okresach roztrenowania albo o prawidłowej regeneracji po treningu. Tymczasem coraz częściej relaks widziany jest jako swego rodzaju równoległy trening, tyle że skupiony na kwestiach psychiki.

Dlaczego to takie ważne? Bo ma bezpośrednie przełożenie na wyniki. Wypoczęty umysł, pozbawiony negatywnych myśli, sprawi, że:

  • łatwiej skoncentrujesz się na ćwiczeniach,
  • unikniesz wypalenia,
  • zmniejszysz swoją podatność na kontuzje,
  • zwiększysz szanse na poprawienie osiągów.

Oczywiście relaks relaksowi nierówny i każda taka „jednostka treningowa” nieco inaczej wpłynie na Twoje ciało.

Jakie zatem opcje warto rozważyć, chcąc skutecznie zrelaksować umysł, by ćwiczyć zdrowiej i lepiej?

1. Medytacja

Jeśli w ogóle zastanawiasz się „czy warto”, to ta lista zalet będzie chyba najlepszą wskazówką. Jest ona na tyle imponująca, że skupiamy się tu tylko na kwestiach bezpośrednio powiązanych ze sportem. Regularna medytacja:

  • wspiera prawidłowe ciśnienie krwi i tętno,
  • obniża stężenie kwasu mlekowego i kortyzolu (hormonu stresu),
  • wspiera mechanizmy obronne organizmu,
  • pomoże lepiej się dotlenić,
  • wpływa pozytywnie na metabolizm,
  • zwiększa odporność na ból fizyczny.

Sposobów medytacji jest wiele i trudno wskazać „idealne dla sportowców”. Nawet najprostsze skoncentrowanie się na jakimś przedmiocie, w całości, bez rozpraszania myśli, już będzie dobrym krokiem w kierunku wypracowania zdrowego nawyku. Warto jednak – jak w sporcie – znaleźć najlepszą dla siebie metodę, konsultując się ze specjalistami.

Co ważne, nie ma tu ścisłych restrykcji, dotyczących pory dnia czy „ustawienia” medytacji względem treningu (nie ma znaczenia czy sesję przeprowadzisz przed czy po). Ta elastyczność sprawia, że łatwo wpleść taki trening relaksu do codziennej rutyny.

2. Mindfulness

Może kojarzyć się z medytacją, ale ma nieco inne i szersze znaczenie. Najprościej ujmując, to koncentracja na tym, co tu i teraz. Chociażby właśnie na treningu, który akurat wykonujesz. Regularne doskonalenie mindfulness, czyli unikanie rozproszenia myśli, a oddanie się całkowicie danej czynności, może skutkować wejściem w tzw. stan flow (więcej o nim piszemy TUTAJ).

Mindfulness pozwala także obniżyć poziom lęku, co niewątpliwie przyniesie ulgę osobom stresującym się większymi startami czy zawodami. I wreszcie, z samej natury tej praktyki wynika zwiększenie koncentracji, co sprawia, że poprawia się precyzja wykonywania ćwiczeń. Możesz też liczyć na zwiększenie wytrzymałości.

Przeczytaj też: „Jak trening uważności może poprawić Twoje wyniki sportowe?”.

Podobnie jak medytacja, mindfullness może być praktykowane samodzielnie. Warto jednak zacząć z bardziej doświadczoną osobą, sięgnąć po inspirującą literaturę lub poszukać kursów, które pomogą „wejść głębiej w temat”.

Sprawdź też: „Jak być „tu i teraz”, czyli ćwiczenia na uważność dla aktywnych fizycznie”.