Jak być „tu i teraz”, czyli ćwiczenia na uważność dla aktywnych fizycznie

Jeśli jesteś osobą aktywną, uprawiasz jakiś rodzaj sportu lub po prostu lubisz być w ruchu - być może zainteresuje Cię podejście do aktywności fizycznej, oparte na popularnej ostatnio uważności. Brzmi zagadkowo, ale dzięki wprowadzeniu kilku zmian, odkryjesz nową jakość treningu, a nawet życia.

Aleksandra Łomzik

Przeprowadzono wiele ciekawych badań dowodzących temu, że regularne wykonywanie technik opartych na Mindfulness, czyli po prostu na uważności, może przysłużyć się realizacji naszych sportowych celów.

W ramach jednego z takich badań wytypowano 46 sportowców w wieku 18-25 lat z Narodowego Uniwersytetu Sportowego w Taiwanie. Uczestników podzielono na dwie równe grupy – grupę mającą korzystać z treningu Mindfulness oraz grupę kontrolną. Grupa Mindfulness brała udział w dwóch 30-minutowych sesjach uważności  tygodniowo przez 5 tygodni. Następnie badano osiągnięcia obu grup w ćwiczeniach sprawnościowych i wytrzymałościowych.

Wyniki badań wykazały, że:

  • grupa korzystająca z sesji Mindfulness dużo lepiej radziła sobie z zadanymi ćwiczeniami niż grupa kontrolna,
  •  grupa korzystająca z uważności wykazywała się większą precyzją,
  • Dodatkowo była w stanie wykonywać je przez dłuższy czas, co prawdopodobnie ma związek z wprowadzonymi na sesjach ćwiczeniami oddechu i odpowiedniej postawy ciała.