Oddychaj dla relaksu i ochłody – poznaj 5 technik, które Ci w tym pomogą

Ostatnie kilka lat pokazuje, że Polskie lato potrafi być bardzo gorące, przez co szukamy coraz więcej sposobów na to, aby nie przegrzewać nadmiernie organizmu. Z pomocą przychodzi nam coś niezwykle dostępnego, wymagającego jedynie uważności i znajomości odpowiednich technik – ODDYCHANIE WYCHŁADZAJĄCE!

Krystyna Dębicka

Co znaczy „oddychać prawidłowo”?

Zanim przejdziemy do „magicznego” oddechu, który wpływa na regulację temperatury ciała, zatrzymajmy się na chwilę nad tym, co to w ogóle znaczy prawidłowo oddychać? Zdrowy oddech jest niesłyszalny, niewidoczny, spokojny, regularny, przeponowy (dolno-żebrowy; tzw. oddech 360°) i ZAWSZE przez nos (z wyjątkiem specjalistycznych ćwiczeń oddechowych lub długotrwałego i/lub bardzo intensywnego wysiłku).

Dzieci oddychają naturalnie przeponowo, jednak w miarę dorastania i przyjmowania większej ilości obowiązków oraz wiążącego się z nimi stresu, a także na skutek siedzącego tryby życia, jako dorośli często już nie potrafimy w ten sposób oddychać. Oddychamy płytko, szybko, szczytem klatki piersiowej.

Dobra informacja jest taka, że przypomnienie sobie i powrót do oddychania z wykorzystaniem przepony, brzucha i żeber nie jest wcale trudny! Trzeba tylko wiedzieć jak ćwiczyć, aby oddech przeponowy stał się na nowo nawykiem.