Jak trening uważności może poprawić Twoje wyniki sportowe?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu sportowej aktywności na wysokim poziomie i poszerzaniu swoich możliwości, to najprawdopodobniej zdajesz sobie sprawę z tego, że oprócz pracującego w ruchu ciała, ogromne znaczenie dla realizowania Twoich celów ma również nastawienie psychiczne. Jak nad nim pracować?

Aleksandra Łomzik

Chodzi o uważność, czyli trening mentalny. Narzędzia Mindfulness zostały poddane kilku tysiącom badań naukowych tak, by sprawdzić ich skuteczność. W wyniku takiej weryfikacji wiemy, że ćwiczenia oparte na koncentracji i skupieniu, niesamowicie przyczyniają się do wspierania dobrostanu psychicznego, ale też biologicznego funkcjonowania osób, które wykonują je regularnie. Szczególnie mogą zainteresować się nią ci, którzy uprawiają sport. Dlaczego?

Narzędzia uważności mają wpływ między innymi na sfery i struktury, takie jak:

  • wspierania pracy i funkcjonowania mózgu,
  • regulowanie ciśnienia krwi w organizmie,
  • naturalne pogłębianie oddechu,
  • zwiększanie samoświadomości czyli  poczucia, że mamy dobre rozeznanie w doświadczanych aktualnie doznaniach, własnych myślach, czy emocjach jakie przeżywamy, ale również zadajemy sobie sprawę z potrzeb własnego organizmu i potrzeb psychicznych,
  • wspieranie kontroli własnych impulsów,
  • ograniczanie negatywnych myśli.

Czy w związku z tak bogatym oddziaływaniem regularnego praktykowania uważności, może on mieć wpływ na sportowe osiągnięcia? Okazuje się, że taki wpływ istnieje - i jest on ogromny.