Jak ruch wpływa na nasz mózg?

W zdrowym ciele, zdrowy duch – to slogan tak znany, że właściwie przestaliśmy się nad nim zastanawiać. Tymczasem aktywność i psychika mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się to wydawać.

Przyjrzyjmy się najpierw temu, jak ruch wpływa na nasz nastrój. I w czym właściwie może wspierać naszą psychikę?

  1. Działanie antystresowe

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają redukować skutki stresu odczuwanego w danym momencie, ale także sprawiają, że jesteśmy odporni na stresory w przyszłości [1]. Już pojedyncza sesja aktywności fizycznej potrafi sprawić, że nasze napięcie się zmniejszy (głównie przez to, że stres przygotowuje nasze ciało do gwałtownej reakcji, a ruch odczytywany jest jako rozładowanie tej potrzeby). Dla długotrwałego efektu zalecana jest jednak regularna dawka ćwiczeń [2,3].

  1. Kontrola i pewność siebie

Ćwiczenia wpływają znakomicie na poczucie sprawstwa, a co za tym idzie - także pewności siebie [3]. Nawet jeśli pracujemy nad siłą mięśni, budujemy siłę charakteru. I to niejako „przy okazji”.

  1. Poprawa nastroju

Ruch realnie wpływa na dobre samopoczucie. Oczywiście, nie może być stosowany jako jedyne remedium na depresję kliniczną, ale już jako wsparcie leczenia, a także filar profilaktyki sprawdza się doskonale. Pomaga też przezwyciężyć stany lękowe [4] i przywrócić równowagę psychiczną. Podobnie jak w przypadku stresu, najlepsze efekty daje wprowadzenie aktywności do stałego harmonogramu.

  1. Walka z nałogami

Regularne ćwiczenia są doskonałym wsparciem w walce zarówno ze skutkami nałogów, jak i z samymi nałogami [4]. Może się więc okazać, że jeśli do listy postanowień noworocznych, oprócz rzucenia palenia, dopiszemy wizyty na siłowni, nareszcie uda się dopiąć swego.

  1. Lepsza koncentracja

Niezależnie, czy szykujemy się do egzaminu, czy mamy trudny projekt w pracy, warto wpisać ruch w harmonogram przygotowań [4].

  1. Lepszy sen

Regularny ruch to także regularne wysypianie się. Ćwiczenia fizyczne poprawiają bowiem jakość snu, skracają fazę REM i czas zaśnięcia [3,4].

  1. Prewencja chorób

Wysportowany organizm to także broń przeciwko chorobom neurodegradacyjnym [4], których ryzyko rośnie wraz z wiekiem.

Przeczytaj też: Korzyści z medytacji i relaksu dla sportowców”.

Przyjrzyjmy się jednak co takiego dzieje się z mózgiem dzięki aktywności fizycznej, że ostatecznie jesteśmy zasypani dobrodziejstwami takimi jak lepszy nastrój, szybsze uczenie się, czy dobry sen.

Krew i tlen – paliwo dla mózgu

To, że ruch wpływa na przepływ krwi i dotlenienie organizmu, jest całkowicie zrozumiałe. Okazuje się jednak, że procesy te wpływają bardzo silnie także na mózg. To właśnie dotlenienie i dostarczenie składników odżywczych jest jednym z czynników sprawiających, że ruch poprawia nasze funkcje kognitywne.

Czynniki wiedzy

Jednym z kluczowych czynników wykorzystywanych przez organizm w procesie przyswajania wiedzy i zapamiętywania jest tzw. neurotrofina BDNF (ang. brain derived neurotrophic factor), czyli mózgopochodny czynnik nerwowy. Wpływa ona na powstawanie, przeżycie i odporność na stres neuronów, a także na plastyczność synaptyczną – krótko mówiąc na to, co kluczowe właśnie dla uczenia się i procesów poznawczych. Z kolei ruch realnie wpływa na właściwy poziom BDNF [3]. Zatem, upraszczając – aktywność poprawia pamięć.

Równie pozytywny jest wpływ ruchu na stężenie innego czynnika, teoretycznie niemającego nic wspólnego z przyswajaniem wiedzy, a całkiem sporo… ze wzrostem. Mowa o IGF-1, czyli insulinopodobnym czynniku wzrostu [3]. Okazuje się, że niejako „przy okazji” wpływa on także na neurogenezę (proces powstawania nowych komórek nerwowych), uczenie się i funkcje poznawcze.