10 powodów, dla których warto tańczyć. Jak taniec wpływa na ciało i mózg?

Taniec to absolutnie niesamowita dziedzina, która angażuje zarówno umysł, jak i ciało. Daj się przekonać, że warto zacząć tańczyć już teraz. Znaleźliśmy nawet kilka powodów, które pomogą ci się zmobilizować.

Bez względu na to, czy pląsasz nie do rytmu, czy też tańczysz tango z pasją godną obywatela Argentyny, taniec to dziedzina, w której każdy może się odnaleźć. Przynosi szereg korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale przede wszystkim to świetna zabawa. Z łezką w oku wspomina się przecież szkolne potańcówki i dyskoteki na koloniach, prawda?

To jak, można prosić?

Taniec odchudza

Zapewne dla wielu osób będzie to doskonały powód do tego, by zacząć tańczyć. A skuteczność tańca w tym zakresie została oczywiście potwierdzona naukowo. Jak wykazują badania - taniec będzie jedną z najskuteczniejszych metod na zrzucanie zbędnych kilogramów, co zaobserwowano u grupy nastolatek. 41 dziewcząt w wieku od 14 do 18 lat poświęciło w ciągu 3 miesięcy 36 godzin na taniec. Jakie odnotowano efekty? Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obszarze brzucha i ud. Zerknij, czy zumba nie jest dla ciebie!

Taniec wpływa na naszą samoakceptację

Cały ruch #bodypositive ma na celu nauczyć nas kochać własne ciało i akceptować siebie. Taniec bardzo w tym pomaga. Ruszamy się, nasze ciało przyjmuje różne pozycje, wyrażamy ekspresję, emocje, a to wszystko do dźwięków muzyki, które kojarzą się z radością i odprężeniem. Jedno z badań naukowych dowiodło, że pacjenci borykający się z otyłością, dzięki terapii tańcem wskazywali na poprawę jakości życia, większą świadomość ciała i lepsze postrzeganie go.

Taniec to fantastyczny trening dla mózgu

Wyjątkowy tym bardziej, że jednocześnie uczymy się czegoś nowego, musimy kontrolować ruchy ciała, pracujemy nad koordynacją, a jednocześnie wykonujemy trening fizyczny - co nasz mózg po prostu uwielbia. Warto dodać do tego fakt, że ćwiczenia pomagają uwolnić endorfiny, a to znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Jak dowodzą badania - taniec oddziałuje także na lepszą pamięć!

Taniec wpływa na dobrą kondycję ciała

Dobrze wiedzieć, że coś tak przyjemnego, jak taniec, może zrobić aż tak dużo dobrego. A jak podaje WHO - tańcząc wpływamy na poprawną postawę naszego ciała, a przez to na lepszą równowagę. Co ciekawe, taniec poprawia gęstość kości w obrębie lędźwiowym, co będzie zbawienne dla kobiet po menopauzie oraz osób borykających się z osteoporozą. Poprawia się także nasza koordynacja, a nawet prędkość i długość kroku. Zabawy taneczne ćwiczą i usprawniają spostrzegawczość, refleks, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację i wyobraźnię przestrzenną, a dodatkowo kształtują świadomy ruch i oddech.

Taniec opóźnia procesy starzenia

Naukowcy zbadali, że osoby, które tańczą zwiększają swoją wydolność, wytrzymałość tlenową i zachowują ciało w dobrej kondycji, co zapobiega pogorszeniu funkcjonowania organizmu w podeszłym wieku.