Niezwykłe zalety pływania. Co dzieje się z ciałem, kiedy pływamy?

Jeżeli basen to dla ciebie wielka frajda, mamy dobrą wiadomość: pływanie fantastycznie wpływa na ciało. To aktywność fizyczna, która zapewnia wyjątkowo dużo korzyści i jest odpowiednia dla osób w każdym wieku.

Pływasz? Przekonaj się, co zyskujesz! Nie pływasz? Zobacz, dlaczego warto zacząć. 

Pływanie redukuje tkankę tłuszczową

Godzina pływania na basenie pozwala spalić tyle samo kalorii, co bieganie (od 500 do 600 kcal/h, w zależności od wybranego stylu pływackiego.) Jednocześnie pływanie stwarza dla organizmu wyjątkowe warunki aerobowe. To także bardzo bezpieczny trening dla osób z dużą nadwagą, w sytuacji gdy inne, bardzo intensywne ćwiczenia, mogą być obciążające.

Pływanie jest dobre dla serca

Jak dowodzą badania naukowe, aktywność fizyczna w wodzie poprawia wydolność krążeniowo-oddechową i pomaga redukować nadciśnienie. Poza tym, ćwiczenia na basenie są bezpieczne dla osób, które zmagają się z chorobami serca, choć w takich wypadkach treningi i tak wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą.

Pływanie jest dobre dla osób ze zwyrodnieniami stawów

Pływanie to szereg korzyści dla układu mięśniowo-szkieletowego. Badania przeprowadzone z udziałem osób cierpiących na zwyrodnienia stawów dowodzą, że regularnie treningi w wodzie wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych. Dodatkowym plusem pływania jest to, że w przeciwieństwie do ćwiczeń na lądzie, w trakcie treningu pod wodą na nasze mięśnie nie naciska żadna obciążająca siła.

Pływanie buduje siłę i mięśnie

Podczas pływania pracuje całe ciało, bez dodatkowych obciążeń. Twoje mięśnie będą się wzmacniać, zwiększysz swoją wytrzymałość i wydolność. Woda zapewnia delikatny opór, który w rzeczywistości jest bardzo silny! Tym samym trening jest naprawdę efektywny, a jednocześnie przyjemny.

Warto podkreślić, że pływanie jest unikalnym sportem, bo podczas jednego treningu angażujesz właściwie wszystkie partie mięśniowe, a w szczególności mięśnie brzucha, ramion, pośladków, całych nóg. Pod wodą jesteś w stanie pracować nawet tymi partiami mięśniowymi, których nie zaangażujesz w żadnym innym treningu. Jeżeli chcesz uzyskać wyjątkowe efekty i wyrzeźbić sylwetkę, stawiaj na wymagające style pływackie: motylkowy, kraul, grzbietowy.

Pływanie a zdrowie psychiczne

To, że pływanie poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, udowodniono w badaniach. Ćwiczenia w środowisku wodnym zaleca się także osobom z demencją. To jednak nie wszystko: pływanie pomaga również radzić sobie ze stresem. Pod lupę wzięto grupę pływaków, spośród których 44 osoby zgłaszały stany depresyjne, związane z przewlekłym stresem i zbyt szybkim tempem życia. Po pływaniu tylko osiem osób nie odnotowało poprawy nastroju i zmniejszenia napięcia.