Wiosna - propozycje dietetyka na zdrowe, sezonowe potrawy

Jedzenie zgodnie z sezonowością ma dużo zalet dla zdrowia, planety i Twojego portfela. Podpowiadamy, po jakie warzywa i owoce warto sięgać wczesną oraz późniejszą wiosną i jak można ułożyć z nich smaczne, zbilansowane posiłki o zachwycającym rozkładzie makroskładników.

Anna Urbańska

Wiosna obfituje w smaczne i odżywcze sezonowe produkty spożywcze. To czas, gdy warto zapomnieć na chwilę o bulwach i ziemniakach, a postawić na nowalijki i pojawiające się stopniowo w warzywniakach wiosenne warzywa i owoce. Oto artykuły spożywcze, na które warto zwracać szczególną uwagę w kwietniu, maju i czerwcu, a także konkretne przepisy, które polecamy wypróbować wiosną 2023. Daj szansę tym zdrowym produktom i wkomponuj je w jadłospis.

Wczesnowiosenne sezonowe produkty – jedzenie sezonowe na marzec i kwiecień

Wczesna wiosna to dobry czas na jedzenie kuszących chrupkością i świeżością nowalijek: młodej sałaty, rzodkiewki, szczypiorku, natki pietruszki, koperku. Na początku wiosny w kuchni królują przede wszystkim młode warzywa, które najlepiej jeść przy minimalnej obróbce termicznej, z lekkim dressingiem lub na surowo. To jeszcze nie czas na wiosenno-letnie polskie owoce, ale wciąż warto jeść szeroko dostępne i tanie gruszki oraz jabłka. Pod koniec kwietnia na straganach kupić można też już cenne odżywczo szparagi.

Początkiem wiosny w lasach i na łąkach pojawiają się też lokalne i sezonowe dzikie rośliny jadalne: młody mniszek i pokrzywa. Liście mniszka świetnie pasują do wszelkich sałatek, a pokrzywa wpasuje się w zdrowe koktajle i uzupełni makroskładniki przyrządzanych zup. Niektórzy samodzielnie pozyskują także sok, który od ok. połowy marca wycieka z drzew brzozowych. Może to być dobrze nawadniająca alternatywa dla wody.

Wiosenne nowalijki – jak jeść je zdrowo?

Jedzenie wczesnych nowalijek bywa uznawane za kontrowersyjne. Często cechują się one wysoką zawartością azotanów, które są niezbędne do uprawy warzyw wczesną wiosną. Azotany mogą przekształcić się w rakotwórcze azotyny, przez co nowalijki zniechęcają do siebie wiele osób. Jeśli zachowasz odpowiednie środki ostrożności, młode warzywa mogą być jednak zdrowe i nie trzeba z nich rezygnować! Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Wczesna wiosna to doskonały czas na włączanie nowalijek do diety, jednak niech nie stanowią podstawy jadłospisu. Nie zapominaj o innych lokalnych, zimujących, wciąż dostępnych wiosną warzywach: kapuście, burakach, brukselce, pietruszce, cebuli, marchwi, koprze włoskim…

Wiosenne sezonowe produkty na maj i czerwiec

Pełnia wiosny to doskonały czas na prawdziwe doładowanie witaminami. W maju i czerwcu stragany owocowo-warzywne uginają się już od produktów lokalnych i sezonowych. Maj to miesiąc, w którym w kuchni królują szparagi i botwina (to prawdziwy superfood dla osób aktywnych!), czerwiec jest z kolei zdominowany przez truskawki. Koniecznie uwzględniaj w swojej diecie w tym czasie: szparagi (zielone i białe), rabarbar, agrest, truskawki, botwinę, kalarepę.

Końcówka wiosny rozpoczyna też sezon na czereśnie, młody kalafior, brokuły i młodą kapustę. Być może uda Ci się dorwać też już młody bób i groszek cukrowy.