Botwinka to prawdziwy superfood dla sportowca. 3 przepisy od dietetyka, które przekonają Cię do liści buraka

Botwinka to „naturalny doping” dla uprawiających sport. Azotany i azotyny, które zawiera, wspierają produkcję tlenku azotu, a on bezpośrednio poprawia wydolność sportową. Zalety botwiny w sporcie docenią najbardziej: piłkarze, siatkarze i osoby uprawiające biegi na krótszych dystansach (5-10 km). Sprawdź, dlaczego warto jeść botwinę, nawet jeśli ruszasz się tylko dla zabawy i zdrowia.

Anna Urbańska

Azotany z botwinki – naturalny doping dla sportowców 

Jeśli słyszałeś o stosowaniu soku z buraka na poprawę wydolność sportowej, wiesz już też dużo o właściwościach botwiny w sporcie. Za niezwykłymi właściwościami botwinki stoją bardzo podobne mechanizmy: poprawa produkcji tlenku azotu w czasie wysiłku. 

Tlenek azotu (NO) to związek, który rozszerza naczynia krwionośne, polepsza wysycenie komórek tlenem i bezpośrednio poprawia wyniki sportowe. Im więcej tlenku azotu, tym lepszy dostęp do tlenu w komórkach, a to ważne podczas ćwiczeń. Obecność tlenku azotu podczas ćwiczeń sportowych to wymierne korzyści. Poprawia on adaptację wysiłkową dzięki: 

  • modulowaniu przepływu krwi, 
  • poprawie skurczów mięśni, 
  • polepszeniu poboru glukozy przez komórki, 
  • poprawie oddychania komórkowego. 

Zmniejsza to zapotrzebowanie na tlen i poprawia wydajność ruchu na poziomie komórek. Możesz wysilić się mniej, by osiągnąć ten sam efekt. To szczególnie ważne dla osób uprawiających wysiłek beztlenowy: sprinty, interwały, HIIT, podnoszenie ciężarów. Nie myśl, że to tylko teoretyczne działanie tlenku azotu. Pozytywny wpływ azotanów na formę sportową został udowodniony w wielu badaniach. [1,2,4] Gdy wykonujesz intensywne ćwiczenia beztlenowe, (np. szybko płyniesz lub biegniesz sprintem) w komórkach może zabraknąć tlenu na powstawanie NO. Jest jednak inny, lepszy sposób na wydajną produkcję NO przez organizm: można czerpać go z azotynów i azotanów dostarczanych z żywnością, np. z botwinki i soku z buraków. 

Botwinka jest szczególnie bogatym w azotany pokarmem. Buraki ogólnie mają bardzo dużo azotanów i azotynów, ale najwięcej jest ich w szypułkach, liściach i łodygach buraków, czyli elementach zaliczanych do botwiny. [4]