Skuteczne ćwiczenia na brazylijskie pośladki

Gładkie, jędrne i kształtne – o takich pośladkach z pewnością marzy wiele kobiet. Czy w dobie zabiegów chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej rzeczywiście jesteś w stanie osiągnąć oczekiwane rezultaty wyłącznie treningiem? Poznaj odpowiedź w poniższym artykule.

Agata Brama

Do czego służą mięśnie pośladkowe?

Nieużywany mięsień zanika, a obecny tryb życia zupełnie nie promuje codziennego używania mięśni pośladkowych. Wielogodzinne siedzenie nie tylko fizycznie spłaszcza nasze „cztery litery”, ale przede wszystkim dezaktywuje mięśnie pośladkowe, które pełnią wiele ważnych funkcji, m.in.:

  • stabilizują kolana,
  • odgrywają istotną rolę w ruchu w obrębie stawów biodrowych,
  • dbają o prawidłowe ustawienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • są odpowiedzialne za generowanie siły, podczas takich czynności jak: chodzenie, bieganie i wspinaczka,
  • gwarantują nie tylko walory estetyczne, ale również sprawne ciało.

Dobry plan treningowy na pośladki charakteryzuje się przede wszystkim uwzględnieniem ich anatomii. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

Mięśnie pośladkowe to tak naprawdę grupa trzech mięśni, do których należą:

  • Gluteus maximus – mięsień pośladkowy wielki: jego funkcją jest wyprost i boczna rotacja stawu biodrowego. Mówiąc prościej, mięsień pośladkowy wielki pomaga wstać z pozycji siedzącej, wspiąć się po schodach i ustawić stopę palcami na zewnątrz poprzez rotację całej nogi.
  • Gluteus medius – mięsień pośladkowy średni: leży tuż nad mięśniem pośladkowym wielkim i jest przez niego częściowo przykryty. Znajduje się na zewnętrznej powierzchni miednicy. Działa on w odwodzeniu nogi, co oznacza, że ​​odsuwa ją od linii ciała w bok. Pomaga również w stabilizacji stawu biodrowego podczas czynności takich jak chodzenie i bieganie.
  • Gluteus minimus – mięsień pośladkowy mniejszy: jest najmniejszym i najgłębszym z mięśni pośladkowych. Znajduje się pod mięśniem pośladkowym średnim i podobnie jak on bierze udział w odwodzeniu i stabilizacji stawu biodrowego. Pomaga zachować równowagę i koordynację podczas ruchu.