Skakanka – którą wybrać, aby trening był skuteczny?

Czy znasz sprzęt fitness, który pomaga spalić zbędne kalorie, modeluje sylwetkę, a przy tym zajmuje niewiele miejsca i możesz go zabrać na każdy wyjazd? W dzieciństwie nieodłączny towarzysz wielu podwórkowych zabaw, przez dorosłych często zapomniany - to skakanka!

Skacz na zdrowie

Czy wiesz, że godzina skakania na skakance pozwala spalić nawet prawie 500 kalorii? Ponadto:

  • rewelacyjnie poprawia refleks,
  • koordynację ogólno-ruchową i
  • wzmacnia mięśnie całego ciała.

Nie bez powodu jest obowiązkowym elementem każdego treningu bokserskiego. Również Ty możesz skorzystać z wszystkich zalet takiego ćwiczenia i cieszyć się idącymi za nim efektami.

Trening na skakance może także pomóc uchronić się przed chorobami układu krążenia. Badania dowodzą, że regularne ćwiczenia z jej udziałem poprawiają wydolność serca i płuc oraz sprawność funkcjonowania całego układu krwionośnego. Jednak, jak w przypadku każdej aktywności, tak i tu receptą na sukces jest systematyczna praca i dobra rozgrzewka na początek. I to niezależnie od tego, czy chcesz zrzucić niepotrzebne kilogramy, czy usprawnić swój organizm.

Więcej na temat korzyści, które daje trening na skakance, przeczytasz TUTAJ.

Kardio czy interwały?

Obawiasz się, że ćwiczenia ze skakanką mogą być monotonne i nudne? Nic bardziej mylnego. Jest wiele sposobów na efektywny i ciekawy trening.  W zależności od tego, co wybierzesz, możesz angażować większą lub mniejszą grupę mięśni. Jednostajne skoki na skakance, we własnym (szybszym lub wolniejszym) tempie, to doskonałe ćwiczenie kardio. Można modyfikować nieco styl, skacząc naprzemiennie na jednej nodze, stosując dodatkowe odbicie pomiędzy skokiem albo przeplatać linkę na krzyż.

Równie dobrze skoki możesz potraktować jako trening interwałowy, czyli aktywność ze zmienną dynamiką sekwencji ćwiczeń: wolniejsze tempo naprzemiennie z szybszym. Będzie to idealna strategia-pogromca nadprogramowych kilogramów. Regularny trening zapewni spektakularne efekty.