Płatki śniadaniowe – czy to na pewno dobry pomysł na początek dnia?

Płatki śniadaniowe z mlekiem od dawna są popularnym porannym daniem. Mają wiele zalet, w tym szybkość przygotowania, różnorodność smaków i możliwość dopasowania do indywidualnych preferencji. Jednak wątpliwości rodzą się, gdy przyjrzymy się wartościom odżywczym części z nich. Czy warto je jeść? Jak wybrać najzdrowsze płatki śniadaniowe? W tym artykule przyjrzymy się tym pytaniom i podamy kilka wskazówek, jak dokonać świadomego wyboru.

Płatki śniadaniowe – wartości odżywcze

Płatki śniadaniowe są dostępne w wielu różnych odmianach, takich jak owsiane, kukurydziane, ryżowe, pszenne i inne. Każdy rodzaj ma swoje własne właściwości odżywcze, ale większość z nich zawiera pewne podobne składniki.

Pierwszym ważnym składnikiem odżywczym obecnym w płatkach śniadaniowych są węglowodany. Są one głównym źródłem energii dla organizmu. Płatki śniadaniowe zawierają znaczną ilość prostych cukrów, które są szybko wchłaniane przez organizm. To skutkuje gwałtownym wzrostem poziomu glukozy we krwi po ich spożyciu.

Wybierając płatki śniadaniowe, warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika, który wpływa na trawienie i uczucie sytości. Ważnym aspektem są również witaminy i minerały. Często są wzbogacane w różne składniki odżywcze, takie jak witamina C, witamina D, żelazo czy wapń. Jeśli nie widnieją w składzie płatków, a spożywasz je z napojem roślinnym, zwróć uwagę, by ten był wzbogacony o niezbędne mikroelementy i witaminy.

Sprawdź też, jakie mleko roślinne warto kupować, jeśli jest się aktywnym fizycznie.

Na co warto uważać?

Przede wszystkim, jeśli wybieramy gotowe mieszanki płatków lub wszelkie słodzone wersje, unikajmy tych z długim składem, w których na pierwszych pozycjach znajdują się:

  • olej palmowy,
  • fosforan sodu,
  • węglan wapnia,
  • substancje wzbogacające smak,
  • substancje spulchniające czy licznie występujące emulgatory.

Płatki śniadaniowe, które składają się głównie z cukru i barwników powinny pozostać na sklepowej półce.