Jaglanka na słodko i słono – 4 przepisy na zdrowe śniadanie

Szybka, pożywna, idealna zarówno na redukcji, jak i podczas intensywnych treningów. Mowa o jaglance. Na bazie niepozornej kaszy jesteśmy w stanie przygotować fantastyczne śniadanie dla każdego.

Wbrew temu, co można zobaczyć w filmach, śniadania to dla większości z nas nie rodzinne rytuały przy niespiesznych rozmowach i przygotowywanym pieczołowicie, skomplikowanym posiłku. To bieganina i codzienne próby wyszarpania choćby chwili na zjedzenie czegoś, co okaże się sycące, nie obróci w perzynę naszego planu dietetycznego i da się przygotować w kilka sekund – bo zwykle tyle mamy. Z pomocą przychodzi coraz modniejsza w ostatnim czasie jaglanka. Skąd jej popularność?

Dlaczego warto postawić na jaglankę?

Kluczową zaletą jaglanki jest prostota. Danie to można spokojnie przygotować wieczorem i odgrzać w kilka sekund rano, dodając do niego za każdym razem nieco inne składniki, by urozmaicić poranne menu. Powodów, by polubić jaglankę, jest znacznie więcej. I warto, by poznały je zarówno osoby na diecie redukcyjnej, jak i te, które potrzebują energii do treningów.

Zalety jaglanki:

  1. Lekkostrawność – kleiki z kaszy jaglanej poleca się nawet rekonwalescentom, w przypadku tradycyjnej jaglanki również nie musimy obawiać się efektu ciężkiego brzucha.
  2. Wsparcie redukcji – wszystko za sprawą zawartości błonnika oraz krzemu, który „podkręca” metabolizm. Wprawdzie, jak każda kasza, także i jaglana ma całkiem sporo kalorii (około 350 na 100 gram), ale jej właściwości sprawiają, że w ostatecznym rozrachunku wspiera dietę redukcyjną. Należy jednak pamiętać, by „na redukcji” nie fundować sobie dużych porcji z kalorycznymi dodatkami.
  3. Moc witamin i mikroelementów – a to dobra wiadomość, dla każdego, kto chce, żeby śniadanie dostarczało nie tylko energii. W jagłach znajdziemy wspomniany już krzem wspierający m.in. kości i pomagający organizmowi zwalczać efekty urazów. Kasza ta zawiera także witaminę E, witaminy z grupy B, magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo. Idealny zestaw dla każdego, kto stawia na zdrowy i aktywny styl życia.
  4. Źródło białka – i to w wersji wege, które warto stosować w zbilansowanej diecie. Będzie więc idealna także podczas pracy nad budowaniem masy mięśniowej.
  5. Rozgrzewa i odkwasza – jest więc idealna jako posiłek na dobry start aktywnego dnia i udanych treningów.