3 pomysły na owsiankę pełną smaku

Owsianka to jedno z najzdrowszych śniadań, jednak spożywana regularnie może lekko znudzić. Sprawdź trzy oryginalne pomysły na urozmaicenie porannej owsianki!

Agata Brama

Płatki owsiane to jeden z produktów, który regularnie powinien występować w diecie. Zawierają one obydwie frakcje błonnika: rozpuszczalną i nierozpuszczalną. W przypadku płatków owsianych to właśnie frakcja rozpuszczalna odpowiada za ich szerokie właściwości prozdrowotne. Jednym z unikalnych składników rozpuszczalnego błonnika w owsie są beta glukany. To właśnie dzięki nim owsianka jest dla nas tak zdrowa – ich regularne spożywanie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, działa hamująco na apetyt, obniża stężenie glukozy i cholesterolu we krwi.

Im bardziej przetworzone są płatki owsiane, tym mniejsze są ich właściwości prozdrowotne. Do porannej owsianki najlepiej wybierać płatki owsiane zwykłe lub górskie. Płatki owsiane błyskawiczne czy mąka owsiana używana w przetworzonych, słodzonych płatkach nie dadzą nam tylu korzyści zdrowotnych, co ich nieprzetworzona forma.