Plank – 6 wariantów deski i efekty, jakie możesz dzięki nim osiągnąć

Plank, na polski tłumaczony najczęściej jako deska, to popularne ćwiczenie wykorzystywane w wielu dziedzinach sportu. Wykonują je amatorzy i zawodowcy na siłowniach, salach fitness czy w innych obiektach. Co sprawiło, że deska zdobyła tak szeroką popularność, i czy rzeczywiście jest skuteczna?

Agata Brama

Czy deska jest dobra na sześciopak?

Deska rzeczywiście angażuje mięśnie brzucha, jednak nie tylko te widoczne gołym okiem (np. mięsień prosty brzucha, który tworzy sześciopak), ale również te głębokie – które tworzą nasz core i stanowią niejako gorset mięśniowy stabilizujący oraz wzmacniający kręgosłup. Dzięki temu to ćwiczenie sprawdzi się nie tylko w treningach na płaski brzuch, ale przede wszystkim u osób chcących pracować nad siłą mięśni pleców ze względu na dolegliwości bólowe, np. związane z długim siedzeniem w pracy. Poprzez zaangażowanie mięśni pleców i obręczy barkowej plank wpłynie również na poprawę postawy.

Prawidłowe wykonywanie tego ćwiczenia wymaga napięcia mięśni nóg i pośladków, a także klatki piersiowej i ramion. W dobrej technicznie desce całe ciało pracuje nad utrzymaniem pozycji – co sprawia, że plank jest zdecydowanie bardziej złożonym i wielopoziomowym ćwiczeniem w porównaniu np. do tradycyjnych brzuszków.

Kompleksowy trening brzucha powinien zatem składać się nie tylko z brzuszków, ale również z wszelkich ćwiczeń w podporze. Dobrym uzupełnieniem takiego treningu może być również praktyka jogi – w wielu asanach występują elementy podporu i angażowania mięśni głębokich, dzięki czemu mięśnie core angażowane są w wielowymiarowy sposób.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: „Joga na płaski brzuch – 4 proste asany dla każdego”.

6 wariantów deski i korzyści płynące z ich wykonywania

Deskę można wykonywać w najbardziej klasycznej wersji – w oparciu na przedramionach, gdzie łokcie ułożone są bezpośrednio pod barkami, a stopy złączone są razem, ale można ją również modyfikować według własnych treningowych potrzeb i upodobań.

1. Klasyczna deska

Zacznij z pozycji klęku podpartego i oprzyj się na łokciach. Ustaw łokieć bezpośrednio pod barkiem, przedramiona równolegle do siebie. Wyprostuj obydwie nogi w kolanach, złącz stopy i napnij pośladki – to najczęściej pomijany element wykonywania deski. Jeśli masz problem z trzymaniem napięcia mięśniowego w nogach i pośladkach, wyobraź sobie, że pomiędzy stopami, nogami i pośladkami masz kartki papieru, które musisz utrzymać.

Upewnij się, że Twoje biodra są w jednej linii z barkami, następnie podwiń miednicę pod siebie – wykonaj biodrami ruch, którego celem jest „skrócenie” brzucha. Wyobraź sobie, że chcesz zagarnąć podłogę spod siebie – łokciami w stronę stóp, stopami w stronę łokci.

Drżenie całego ciała to całkowicie normalny objaw prawidłowo wykonanej deski – wysokie napięcie mięśniowe będzie dawało właśnie taki skutek. Ze względu na zaangażowanie całego ciała w wykonanie tego ćwiczenia, klasyczna deska trenuje praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, jednak najbardziej zaangażowane są w niej mięśnie brzucha i pleców. To ćwiczenie jest dobrym uzupełnieniem treningu mającym na celu poprawę siły korpusu i stabilizacji.

2. Deska boczna

Ten wariant w większym stopniu wpływa na kontrolę równowagi niż klasyczna wersja deski. W planku bokiem bardziej zaangażowane są również boki ciała, co może przełożyć się na lepszą definicję mięśni skośnych brzucha (tzw. „talii”).

Wykonanie:

Połóż się na boku z prostymi nogami oraz biodrami, kolanami i stopami ułożonymi w jednej linii. Upewnij się, że łokieć znajduje się bezpośrednio pod ramieniem. Podnieś drugą rękę prosto w górę, tak aby była ustawiona prostopadle do podłogi (lub w wersji łatwiejszej trzymaj dłoń na biodrze). Wciśnij dłoń i przedramię w podłogę, aby unieść tułów. Utrzymuj napięte mięśnie brzucha i unieś biodra, całkowicie prostując nogi. Pamiętaj, aby ćwiczenie wykonać po równo na każdą ze stron.