Naturalny glow – dieta na zdrową cerę

Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie masz szansę we właściwy sposób zadbać o zdrową i piękną cerę. Podpowiadamy, co włączyć do jadłospisu, aby cieszyć się naturalnym glow!

Zbilansowana dieta jako klucz do zdrowej skóry

Zdrowemu wyglądowi skóry sprzyja dieta bogata w warzywa i owoce. Są one źródłem związków bioaktywnych, witamin i polifenoli, które spowalniają proces starzenia. Badania potwierdzają, że osoby spożywające np. warzywa i oliwę z oliwek są mniej podatne na uszkodzenia skóry, wywołane promieniowaniem UV. Natomiast dieta składająca się głównie z mięsa, napojów słodzonych i kawy skutkuje większą liczbą zmarszczek [1].

Bardzo ważne, by na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Na przykład, niedobór witamin A i C może prowadzić do zgrubienia skóry, a to oznacza, że rany będą goić się wolniej. W przypadku niedoboru witamin E i K na skórze mogą pojawić się wybroczyny. Z kolei niewystarczające spożycie ryboflawiny, niacyny, pirydoksyny, biotyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych może skutkować przypadkami stanów zapalnych skóry [2].

Odpowiednia dieta jest kluczem do pięknej i zdrowej cery. Z drugiej jednak strony, trudno jednoznacznie ocenić, co w konkretnych przypadkach jest powodem problemów, takich jak trądzik różowaty lub wypryski. W takich przypadkach należy udać się do dermatologa, niezbędne mogą być również badania krwi.

Witamina C i przeciwutleniacze – przepis na piękną cerę

Owoce i warzywa są cennym źródłem witaminy C. Zbyt małe jej spożycie sprawia, że skóra staje się sucha i szybciej podlega procesom starzenia. Co więcej, witamina C jest bardzo ważnym elementem dla syntezy kolagenu, który odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Witamina C działa również jako przeciwutleniacz, dlatego często jest składnikiem serum i kremu do twarzy [3].

Niektóre warzywa i owoce są również bogatym źródłem karotenoidów – naturalnych przeciwutleniaczy. Badania dowiodły, że suplementacja karotenoidów w zakresie 24-25 mg dziennie przez 12 tygodni u zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 20-57 lat znacznie zmniejszyła rumień wywołany promieniowaniem UV [4].

Które owoce i warzywa mają dobroczynny wpływ na cerę?

  • Mango

Jest bogate w karotenoidy, zwłaszcza beta karoten, a także witaminę C i fenolowy kwas galusowy, który działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie [5].

  • Melon

Owoc bogaty w witaminę C i beta karoten. Jedno z badań dowiodło, że skóra osób spożywających wyciąg z miąższu melona wykazuje większą odporność na promieniowanie UV [6]. 

  • Pomarańcze

Zawierają mnóstwo flawonoidów, które mogą hamować rozwój rumienia. Badania wykazały, że regularne spożywanie pomarańczy zwiększa poziom nawilżenia skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek [7].

  • Pomidory

Są bogate w likopen, czyli karotenoid o silnych właściwościach przeciwutleniających i chroniących przed promieniowaniem UV. Pomidory warto łączyć z oliwą z oliwek, co dodatkowo zwiększa ich dobroczynny wpływ na skórę. [8].

  • Jarmuż

Dzięki zawartości witaminy C, karotenoidów i likopenu, u kobiet biorących udział w jednym z badań poprawił się poziom kolagenu i elastyny. Wyniki były lepsze niż w przypadku spożywania wyłącznie oliwy z oliwek [9].

  • Granaty

Spożywanie proszkowanego owocu granatu znacząco ogranicza powstawanie zmarszczek, wpływa pozytywnie na poziom nawilżenia cery, a także zwiększa stężenie kolagenu w skórze [10].

  • Winogrona

Są bogate w witaminę C i polifenole. Badania wykazują, że mogą w naturalny sposób rozjaśniać przebarwienia na twarzy [11].

  • Awokado

Bogate w tłuszcze, witaminy i minerały awokado to dla skóry prawdziwy skarb. Świadczy o tym badanie, w ramach którego 39 kobiet (w wieku 27-73 lat) spożywało przez 8 tygodni jeden owoc awokado dziennie. W rezultacie ich skóra była znacznie jędrniejsza i bardziej elastyczna. [14].

Pozytywny wpływ na cerę mają także niektóre orzechy i rośliny strączkowe:

  • Migdały

Zawierają znaczne ilości witaminy E (zwanej „witaminą młodości”), a także białka. Badania wykazały, że są w stanie zmniejszać liczbę zmarszczek i przebarwień [12].

  • Soja

Tofu i inne produkty sojowe korzystnie wpływają na stan cery. Naukowcy zbadali osoby w wieku 25-60 lat, które spożywały napój sojowo-jęczmienny przez 8 tygodni. Efekt? Znaczący wzrost poziomu nawodnienia skóry i zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka [13].

Sekret pięknej, nawilżonej cery? Woda i oliwa z oliwek!

Warzywa i owoce to dla naszej skóry najwspanialszy balsam, który działa od wewnątrz. Jednak na pierwszym miejscu znajduje się woda, która jest głównym składnikiem komórek i tkanek. U dorosłych i dzieci stanowi ona, odpowiednio, 75% i 60% składu ciała [15].