Metabolizm - fakty i mity

W mediach co chwilę pojawiają się nowe informacje o sposobach na metabolizm, a przede wszystkim o tym, jak go poprawić lub przyspieszyć. Przez różnorodność komunikatów, dotyczących tempa przemiany materii, wokół metabolizmu powstało wiele mitów. Sprawdź, które z nich rzeczywiście mają odzwierciedlenie w naszej fizjologii.

Agata Brama

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to ogół procesów biochemicznych, które są niezbędne do życia i stale dzieją się w Twoim organizmie. Należy do nich np. wykorzystywanie składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze czy węglowodany, do wytworzenia energii niezbędnej dla funkcjonowania organizmu.

Wymiennie do słowa metabolizm często używa się określenia „przemiana materii”. To prawidłowy ciąg myślowy – przemiana materii najczęściej pojawia się w kontekście zapotrzebowania energetycznego organizmu (np. podstawowa przemiana materii, całkowita przemiana materii). Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływa wiele czynników, np. wiek, płeć, masa ciała, zawartość tkanki mięśniowej i poziom aktywności fizycznej. To właśnie tymi czynnikami możemy modulować metabolizm i wpływać na jego kondycję.

FAKT: Metabolizm to nie trawienie

Wiele razy w swojej praktyce dietetycznej oraz trenerskiej miałam okazję usłyszeć informacje na temat kondycji metabolizmu danej osoby ocenianej na podstawie… częstotliwości i ilości wypróżnień. To, ile razy i jak często chodzimy do toalety, świadczy o tempie trawienia, jednak nijak ma się do tempa metabolizmu. Metabolizm z definicji to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii, a związek przemiany materii z trawieniem nie polega na tempie ruchów perystaltycznych jelit. Trawienie jako proces wymaga nakładów energetycznych, tzn. określonej ilości kalorii, które muszą zostać spalone, aby procesy trawienne w ogóle mogły się zadziać, i to jedyny związek procesów trawiennych z przemianą materii.

Sprawdź też: „6 skutecznych ćwiczeń na lepsze trawienie”.

MIT: Katabolizm jest zły

Procesy metaboliczne możemy podzielić na procesy anaboliczne - procesy budowy oraz kataboliczne - procesy rozpadu. W środowisku sportowym duży nacisk kładzie się na te pierwsze. W końcu budowa i wzmacnianie tkanki mięśniowej polegają głównie na procesach anabolicznych. Ten tok myślenia skutkuje tym, że wiele osób za wszelką cenę pragnie unikać katabolizmu, ponieważ w tym konkretnym przypadku oznacza on utratę masy mięśniowej. Niemniej jednak katabolizm, tak samo jak anabolizm, to naturalny proces, który jest niezbędny Twojemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Katabolizm to nie tylko utrata tkanki mięśniowej, ale również spalanie tkanki tłuszczowej czy trawienie składników pokarmowych. Pomiędzy katabolizmem a anabolizmem, jak we wszystkich procesach biochemicznych, powinna istnieć równowaga.