6 skutecznych ćwiczeń na lepsze trawienie

Święta rządzą się swoimi prawami i chociaż przejedzenie raz w roku nie będzie miało zbyt poważnych skutków zdrowotnych, to uczucie ociężałości i wzdętego brzucha może skutecznie zepsuć świąteczną radość. Poznaj najlepsze ćwiczenia na polepszenie trawienia.

Agata Brama

Co wpływa na trawienie?

Tempo i sprawność trawienia zależą od kilku czynników, takich jak:

  • ruch i aktywność fizyczna,
  • produkcja enzymów trawiennych,
  • rodzaj spożytego pokarmu (w tym tłuszczu czy błonnika),
  • nawodnienie
  • czy nawet… poziomu stresu, jakiego doświadczamy.

Oczywiste jest, że po spożyciu dużej ilości ciężkostrawnych potraw (jak to zazwyczaj ma miejsce przy świątecznym stole), nie będziesz czuć się tak, jak po lekkiej przekąsce. Do świątecznej biesiady warto się jednak przygotować jeszcze przed rozpoczęciem rodzinnego spotkania. Można to zrobić m.in. za pomocą ziołowych naparów – herbata z mięty, rumianku czy imbiru wypita przed jedzeniem (ale także po) może pomóc w trawieniu ciężkostrawnego pokarmu.

Przeczytaj też: „5 naparów ziołowych, które działają jak energetyki”.

Podobny efekt możemy osiągnąć, wypijając przed posiłkiem napój z octu jabłkowego – jedną łyżkę octu jabłkowego należy rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody i wypić, najlepiej przez słomkę, aby kwaśny napój nie miał kontaktu ze szkliwem zębów.

Inną metodą poprawy trawienia, którą warto wdrożyć nawet kilka tygodni przed planowaną ucztą, jest suplementacja probiotyków. Bakterie probiotyczne mają duży wpływ na procesy trawienne – im lepsza kondycja mikrobioty jelitowej, tym mniejsze problemy z trawieniem, wzdęciami czy zaparciami.

Trawienie a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna przynosi korzyści wszystkim układom naszego ciała, nawet pokarmowemu. Uprawianie sportu poprawia krążenie krwi w całym organizmie, co jest niezbędne do efektywnego wykorzystania składników odżywczych z żywności.

W trakcie uprawiania aktywności fizycznej oddech jest głębszy, a to powoduje, że przepona, czyli główny mięsień oddechowy organizmu, pracuje bardziej intensywnie. Przepona pełni wiele funkcji i oprócz udziału w procesach oddechowych, dodatkowo fizycznie „masuje” znajdujące się pod nią organy w jamie brzusznej, a to wspomaga ruchy perystaltyczne przewodu pokarmowego.

Samo poruszanie brzucha wpływa pozytywnie na perystaltykę i procesy trawienne. Nie bez powodu mamy tendencję do masowania swojego brzucha po przejedzeniu – instynktownie wiemy, że przyniesie to ulgę. Jamy brzusznej nie trzeba jednak ruszać wyłącznie poprzez masaż – wszelkie ruchy angażujące ten rejon ciała będą działały pozytywnie na układ trawienny.