5 naparów ziołowych, które działają jak energetyki

Jesień to czas, gdy wracamy do regularnych treningów. Koniec sezonu urlopowego oznacza więcej przestrzeni na siłownię, bieganie i inne aktywności. Jednak wraz ze stopniowym ochłodzeniem Twoje ciało potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Z pomocą przychodzą zioła - naturalne wsparcie dla organizmu! Które będą najzdrowsze i dadzą najwięcej korzyści? Podpowiadamy.

Zioła dla sportowców mogą mieć działanie erogeniczne, a więc pobudzające. Dodają energii i pozwalają na dłuższe treningi. Większość ziół ma także właściwości wzmacniające organizm i zapobiegające stanom zapalnym. Ich działanie jest udowodnione naukowo, ale, aby poczuć ich moc, ważna jest regularność w piciu naparów oraz czas - im dłużej, tym lepiej. W okresie jesienno-zimowym najlepiej pić przynajmniej jedną filiżankę dziennie. Napary to również dodatkowa korzyść - wspaniale rozgrzewają. Warto jednak pamiętać, że nasze organizmy mogą różnie reagować na działanie ziół, a więc nie każdy odczuje ich dobrodziejstwo w równym stopniu. Przekonaj się, które będą najskuteczniejsze dla Ciebie.

Najkorzystniejsze zioła dla osób aktywnych

  • Żeń-szeń - lepsza wydolność i naturalne pobudzenie

Korzeń żeń-szenia uznaje się za adaptogen, a więc za roślinę, która ma działanie lecznicze i przywraca równowagę w organizmie. Żeń-szeń można przyjmować w postaci tabletek, kropli, albo herbaty. Pijąc codziennie napar z tego niezwykłego korzenia, możesz sporo zyskać.

Przeczytaj też artykuł o niezwykłej mocy adaptogenów.

Żeń-szeń poprawia witalność i stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. Ma także właściwości przeciwutleniające i w naturalny sposób pobudza organizm. Będzie więc przeciwdziałał zmęczeniu i zwiększał motywację - na przykład do ćwiczeń [1]. To jednak nie wszystko.

Badania potwierdzają, że żeń-szeń poprawia wydajność treningów, ogólną wydolność organizmu i poprawia funkcjonowanie układu sercowo-oddechowego. Osoby przyjmujące żeń-szeń potrafiły wydłużać czas swoich ćwiczeń aż do całkowitego wyczerpania energii i odnotowały łagodniejszą reakcję na stres, związaną właśnie z wyczerpującymi sesjami treningowymi [2]. Oprócz tego żeń-szeń może normalizować ciśnienie tętnicze i zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca.