Dieta SIRT – czy naprawdę jest skuteczna i bezpieczna?

Dieta SIRT została opracowana w 2016 roku, ale światową popularność zdobyła między innymi dzięki popularnej wokalistce Adele. To właśnie sposób jej pomocą brytyjska gwiazda miała przejść swoją spektakularną metamorfozę i schudnąć kilkadziesiąt kilogramów. Na czym polega dieta bazująca na tak zwanych sirtfood? Czy jest skuteczna i bezpieczna? Przekonaj się, co mówią na ten temat eksperci, badania oraz sami autorzy tego programu żywieniowego.

Czym jest dieta SIRT?

Mówiąc najogólniej - to dosyć restrykcyjna i niskokaloryczna dieta, która zakłada spożywanie produktów szczególnie bogatych w polifenole. Mają one w naturalny sposób aktywizować produkcję sirtuin w organizmie.

Czym są sirtuiny? To grupa siedmiu białek, które m.in. regulują metabolizm oraz przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych. Jak czytamy w książce samych autorów diety:

Są to wyjątkowe białka, które regulują przebieg procesów zachodzących głęboko na poziomie komórkowym. Procesy te decydują o tym, jak szybko nasz organizm spala tłuszcz i na ile jesteśmy podatni na choroby. W ostatecznym rozrachunku mają wpływ na to, jak długo będziemy żyli” [1].

Dietę SIRT stworzyli i opracowali Aidan Goggins i Glen Matten. Ich książka „Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania”, szybko zdobyła popularność dzięki zapewnieniom, że stosując się do jej zaleceń, w ciągu 7 dni można stracić około 7 funtów (ponad 3 kg). Trzeba przyznać, że to zaskakująca obietnica, zważywszy na to, że przy zastosowaniu tradycyjnych diet, powinniśmy chudnąć maksymalnie kilogram tygodniowo.

Na czym polegają fazy i etapy diety SIRT?

Etap 1

  • Faza pierwsza obejmuje trzy dni, podczas których można przyjąć zaledwie 1000 kcal na dobę, w postaci dwóch zielonych soków sirtuinowych oraz jednego stałego posiłku.
  • Faza druga obejmuje kolejne cztery dni, gdy można przyjąć maksymalnie 1500 kcal na dobę, w postaci trzech zielonych soków sirtuinowych oraz dwóch stałych posiłków.

Autorzy diety określają ten etap jako „fazę wyjątkowych sukcesów”:

Zielone soki można tworzyć z następujących produktów [3]:

  • jarmuż
  • rukola
  • pietruszka
  • lubczyk (opcjonalnie)
  • zielony seler (w tym liście)
  • zielona herbata (matcha).

Sprawdź też: „Herbata – który napar jest najlepszy dla sportowców?”.

Etap 2

Obejmuje czternaście kolejnych dni, gdzie nie ma już limitu kalorii. Należy jednak pić codziennie jeden koktajl oraz jeść tak zwane sirtfood, a więc produkty bogate w polifenole.