Czym jest dieta SIRT?
Mówiąc najogólniej - to dosyć restrykcyjna i niskokaloryczna dieta, która zakłada spożywanie produktów szczególnie bogatych w polifenole. Mają one w naturalny sposób aktywizować produkcję sirtuin w organizmie.
Czym są sirtuiny? To grupa siedmiu białek, które m.in. regulują metabolizm oraz przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych. Jak czytamy w książce samych autorów diety:
„Są to wyjątkowe białka, które regulują przebieg procesów zachodzących głęboko na poziomie komórkowym. Procesy te decydują o tym, jak szybko nasz organizm spala tłuszcz i na ile jesteśmy podatni na choroby. W ostatecznym rozrachunku mają wpływ na to, jak długo będziemy żyli” [1].
Dietę SIRT stworzyli i opracowali Aidan Goggins i Glen Matten. Ich książka „Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania”, szybko zdobyła popularność dzięki zapewnieniom, że stosując się do jej zaleceń, w ciągu 7 dni można stracić około 7 funtów (ponad 3 kg). Trzeba przyznać, że to zaskakująca obietnica, zważywszy na to, że przy zastosowaniu tradycyjnych diet, powinniśmy chudnąć maksymalnie kilogram tygodniowo.
Na czym polegają fazy i etapy diety SIRT?
Etap 1
- Faza pierwsza obejmuje trzy dni, podczas których można przyjąć zaledwie 1000 kcal na dobę, w postaci dwóch zielonych soków sirtuinowych oraz jednego stałego posiłku.
- Faza druga obejmuje kolejne cztery dni, gdy można przyjąć maksymalnie 1500 kcal na dobę, w postaci trzech zielonych soków sirtuinowych oraz dwóch stałych posiłków.
Autorzy diety określają ten etap jako „fazę wyjątkowych sukcesów”:
Zielone soki można tworzyć z następujących produktów [3]:
- jarmuż
- rukola
- pietruszka
- lubczyk (opcjonalnie)
- zielony seler (w tym liście)
- zielona herbata (matcha).
Sprawdź też: „Herbata – który napar jest najlepszy dla sportowców?”.
Etap 2
Obejmuje czternaście kolejnych dni, gdzie nie ma już limitu kalorii. Należy jednak pić codziennie jeden koktajl oraz jeść tak zwane sirtfood, a więc produkty bogate w polifenole.
Co można spożywać na diecie SIRT?
Oto lista produktów szczególnie zalecanych [4]:
- rukola
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- natka pietruszki
- jarmuż i inne warzywa krzyżowe (np. kapusta, kalarepa, brokuły)
- gryka
- kawa
- kakao
- truskawki, jagody i czerwone winogrona
- czerwone wino
- soja
- lubczyk
- czerwona cebula
- gorzka czekolada zawierająca min. 85% kakao
- zielona herbata (zwłaszcza matcha)
- kurkuma
- papryczka bird’s eye
- orzechy włoskie
- czerwona cykoria
- kapary.
Po co nie należy sięgać podczas diety SIRT?
Dieta SIRT nie wyklucza żadnych produktów. Głównym założeniem jest włączenie do codziennych posiłków jak największej ilości sirtfood, ograniczenie żywności przetworzonej oraz słodyczy.
Czy sirtfood naprawdę działa?
Zacznijmy od samej diety, której celem jest utrata wagi. Trudno tu o jednoznaczne badania na konkretnej grupie respondentów. Dieta SIRT jest bardzo chwalona przez gwiazdy show-biznesu, bo pozwala chudnąć szybko - i nic dziwnego, skoro w fazie pierwszej należy przyjmować bardzo niewielką liczbę kalorii.
Trzeba jednak wspomnieć, że eksperci nie są zachwyceni taką metodą redukcji wagi, wskazując kilka skutków ubocznych, m.in. ryzyko utraty masy mięśniowej [5]. Temu stanowisku zaprzeczają jednak sami autorzy diety:
„Naszą uwagę zwróciło mianowicie to, że wielu uczestników programu traciło na wadze, nie tracąc przy tym tkanki mięśniowej. Wcale nie tak rzadko zdarzało się nawet, że badanym mięśni przybywało. W ten sposób doszliśmy do dość oczywistego wniosku, że ich tkanka tłuszczowa po prostu się wytapia” [6].
Czy tak jest w rzeczywistości? Zależy to zapewne od indywidualnych uwarunkowań każdej osoby, bo każdy z nas inaczej reaguje na dietę.
Czy dieta SIRT jest zdrowa?
Jak dowodzą badania, wszystkie produkty sirtfood są zdrowe, naturalne i można je śmiało spożywać na co dzień [7]. Oczywiście niektóre należy stosować z umiarem - zwłaszcza czerwone wino oraz kawę. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że produkty SIRT mają szansę łagodzić zaburzenia metaboliczne, redukować stany zapalne oraz rzeczywiście przyspieszać przemianę materii.
Przeczytaj też: „7 produktów, które przyspieszają metabolizm”.
Odpowiadając na pytanie: produkty sirtfood są zdrowe, ale sama dieta w pierwszym etapie (początkowe 7 dni) może być dla organizmu zagrażająca, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie i prowadzących intensywny tryb życia. Naukowcy i dietetycy apelują: osoby, które chcą schudnąć, powinny kierować się zrównoważoną dietą, a nie głodówkami.
Czy podczas diety SIRT można uprawiać sport?
Autorzy tego programu dietetycznego sugerują, że w pierwszych siedmiu dniach diety można ćwiczyć, ale umiarkowanie. Dobrym rozwiązaniem będą szybkie spacery, joga, stretching, spokojne pływanie. Odradza się wyczerpujące treningi oraz nadmierne obciążanie organizmu.
Po upływie tego tygodnia można wrócić do swojego tradycyjnego planu treningowego.
Przykładowe posiłki na diecie SIRT
Oto kilka dań i przekąsek, które proponują autorzy diety [8]:
- krewetki królewskie smażone po azjatycku z makaronem gryczanym
- sezamowe tofu marynowane w miso na zielonych smażonych warzywach z imbirem i chili
- dhal z jarmużem i czerwoną cebulą podany z kaszą gryczaną
- aromatyczna pierś z kurczaka z jarmużem i czerwoną cebulą w pikantnym sosie pomidorowym
- musli sirtuinowe z płatków gryczanych i truskawek
- filet z łososia podany z sałatką z rukoli, liści selera i karmelizowanej cykorii
- pieczony dorsz marynowany w miso na zielonych warzywach z patelni z sezamem
- makaron gryczany soba w bulionie miso z dodatkiem tofu, selera naciowego i jarmużu
- pieczony ziemniak z fasolowym sosem mole.
Łatwo zauważyć, że proponowane posiłki są dosyć apetyczne i łatwe w przyrządzeniu. Jeżeli chcesz spróbować diety SIRT, pamiętaj o ostrożności w trakcie głodówki (unikaniu nadmiernego wysiłku). W razie wątpliwości skonsultuj się z dietetykiem.
.........
Źródła:
[1] [2] [3] [4] [6] [8] Aidan Goggins, Glen Matten, Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania, Warszawa 2017.
[5] Sirtfood Diet Review, https://www.forbes.com/health/body/sirtfood-diet-review/, dostęp online: 15.09.2023.
[7] Akan OD, Qin D, Guo T, Lin Q, Luo F. Sirtfoods: New Concept Foods, Functions, and Mechanisms. Foods. 2022 Sep 21;11(19):2955. doi: 10.3390/foods11192955. PMID: 36230032; PMCID: PMC9563801.