Czy kapusta to warzywo dla aktywnych?

Kapusta to warzywo tak popularne i powszednie, że być może nie zwracasz na nie uwagi. Tymczasem jesienią i zimą to właśnie kapusta - obok warzyw korzeniowych i dyni - staje się cennym źródłem witamin i wartości odżywczych. Czy będzie korzystna także dla osób uprawiających sport? Przekonajmy się.

Dlaczego kapusta jest zdrowa?

Kapusta jest bardzo pożywna i bogata w witaminę C, A, K, błonnik, mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Wspomaga trawienie, korzystnie wpływa na serce, wątrobę i nerki, ma szansę redukować stany zapalne w organizmie.

Co ciekawe, ze względu na wysoką zawartość związków bioaktywnych wpływa na regulację glukozy we krwi, dlatego jest szczególnie zalecana osobom chorującym na cukrzycę typu 2. Spożywanie kapusty może również zapobiegać powstaniu tej choroby [1].

W tradycyjnej medycynie greckiej, rzymskiej i egipskiej kapustę wykorzystywano do łagodzenia zaparć i leczenia problemów żołądkowo-jelitowych. A to zaledwie część zalet tego wszechstronnego warzywa.

Jakie są rodzaje kapusty?

Odmian kapusty jest sporo, bo od wieków uprawia się ją w wielu rejonach świata. Wymienimy więc te, które z łatwością znajdziesz w polskich warzywniakach.

  • Kapusta biała, czyli głowiasta

To najpopularniejszy gatunek kapusty w Polsce. Tradycyjne, okrągłe główki kupisz przez cały rok. Nadaje się do bigosu, kiszenia, zup, surówek, gołąbków. Jak wszystkie odmiany, zawiera witaminy C, A, E, K, błonnik i kwas foliowy. Nie brakuje jej również minerałów: żelaza, magnezu, miedzi, siarki i potasu.

  • Kapusta włoska

Znajdziesz w niej witaminy: K, C, A, B6. 100 g surowej kapusty włoskiej może zaspokoić ponad 80% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Dlaczego to tak cenna właściwość dla osób aktywnych fizycznie? Wrócimy do tego w dalszej części artykułu.

  • Kapusta stożkowata

Pod względem wartości odżywczych, najbliżej jej do kapusty białej. Jej zielone, kruche liście sprawiają, że świetnie nadaje się na surówki oraz kiszonki.

  • Kapusta pekińska

W Polsce robimy z niej najczęściej surówki, ale nadaje się także do gotowania. Pod względem wartości odżywczych oraz właściwości przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych w niczym nie ustępuje innym gatunkom. Warto podkreślić, że jest rekordowo dietetycznym warzywem, bo w 100 g produktu znajduje się zaledwie 16 kcal!

  • Czerwona kapusta, czyli modra

Pod względem wartości odżywczych jest równie zdrowa jak biała kapusta, ale ze względu na swój unikalny, ciemnofioletowy kolor, posiada sporo przeciwutleniających antocyjanów. Te z kolei wykazują działanie przeciwrakowe i świetnie wpływają na odporność. Warto wiedzieć, że posiada więcej witaminy C i A w porównaniu ze swoją białą odpowiedniczką.