6 superfoods dla sportowców - co doda energii i sprawi, że treningi będą bardziej efektywne

Jak wynika z badań, nie istnieje żywność, która pomaga sportowcom osiągać lepsze wyniki [1] - podstawą zawsze będzie odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Warto jednak wprowadzać do niej składniki, które zwiększają energię, wpływają na dobre samopoczucie i sprawiają, że trening będzie bardziej efektywny. Co śmiało możesz jadać, jeżeli regularnie ćwiczysz?

Czym są superfoods?

Pod coraz bardziej popularnym określeniem „superfood” kryją się produkty spożywcze, które zawierają bardzo wiele witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Mogą to być zarówno warzywa, owoce i ryby, jak i np. przyprawy. Włączenie ich do swojej diety to naturalny sposób na dostarczenie organizmowi zestawu cennych substancji, które są szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie.

Taka żywność to także:

  • zdrowsza alternatywa dla przyjmowania suplementów w tabletkach, które często zawierają szkodliwe dodatki i wypełniacze;
  • sposób na urozmaicenie i wzbogacenie codziennego jadłospisu.

Po które superfoods powinni sięgać sportowcy?

Wszystkie superfoods są korzystne dla naszego zdrowia. Najczęściej są także źródłem antyoksydantów, które hamują rozwój wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia. Bywają też nazywane „naturalnymi antybiotykami”.

Poniżej przedstawiamy listę tych, z których najwięcej skorzystają sportowcy.