CLA - co to jest i czy naprawdę pomoże Ci schudnąć?

CLA, czyli sprężony kwas linolowy zyskał sławę jako skuteczny sposób na utratę wagi. Czy to kolejny naturalny środek, który przyspiesza spalanie tłuszczu? Co na jego temat mówią badania? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Co to jest CLA i jak działa?

Sprzężony kwas linolowy, czyli CLA, jest rodzajem wielonienasyconego tłuszczu, w szczególności kwasu tłuszczowego omega-6 (choć nie należy go z nim utożsamiać) [1]. Naturalnie występuje w nabiale i mięsie. Warto podkreślić, że suplementy, jakie znajdziesz na rynku, mają jednak o wiele większe stężenie. Co ciekawe, CLA w postaci suplementów po raz pierwszy trafił do sprzedaży prawie 20 lat temu jako cudowny lek odchudzający, którego skuteczność potwierdziły badania przeprowadzone na myszach. Wciąż jednak pojawiają się pytania: czy ten sam rezultat można uzyskać u ludzi?

Przede wszystkim warto zastanowić się, dlaczego CLA może mieć działanie redukujące tkankę tłuszczową. Badacze nie są do końca zgodni w tej kwestii, a więc teorii na ten temat jest kilka.

  • Pierwsza z nich głosi, że CLA moduluje metabolizm tłuszczów, co pomaga organizmowi wykorzystywać żywność do produkcji energii [2].
  • Istnieją również pewne dowody na to, że CLA zmniejsza gromadzenie się trójglicerydów i różnicowanie adipocytów - a więc mówiąc prościej - chroni organizm przed odkładaniem się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej [3].
  • Ostatnia teoria głosi, że CLA sprzyja utracie wagi, ponieważ zwiększa metabolizm organizmu poprzez podwyższenie wydatku energetycznego i spalania tłuszczu [4].

Czy CLA naprawdę odchudza?

O ile testy na zwierzętach pokazują jednoznaczną utratę masy ciała poprzez stosowanie suplementów CLA, u ludzi o wiele trudniej wskazać, czy taka kuracja zadziała zgodnie z oczekiwaniami. Jedno ze starszych badań (2003) nie wykazało żadnego wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej u ludzi [5]. Najnowsze opracowania naukowców również nie przynoszą rewelacji. Owszem, CLA mogą pozytywnie wpływać na ludzki metabolizm, a przez to powodować utratę wagi, ale niestety - w nieznacznym i trudnym do przewidzenia stopniu.

Ciekawostką jest jednak fakt, że u niektórych pacjentów suplementy powodowały utratę masy tłuszczu tylko w ograniczonych obszarach - na przykład w nogach albo w talii [6]. Niestety nie jest to żaden gwarant tego, że preparaty CLA będą pozwalały odchudzić wybraną partię ciała.

Czy wobec tego warto wprowadzać je do diety? Trzeba pamiętać, że podstawą dbania o sylwetkę jest odpowiednio zbilansowana dieta, dobrana pod kątem potrzeb danej osoby. Na drugim miejscu jest aktywność fizyczna - ruszaj się regularnie i jak najczęściej, odpowiednio się odżywiając, a na pewno uzyskasz efekty! Suplementy mogą być korzystnym dodatkiem, ale ich działanie nie jest gwarantowane. Warto je wypróbować, obserwując efekty w ciągu kolejnych 2-3 miesięcy stosowania.