Cardio czy siłownia – jak zrównoważyć aktywność fizyczną?

W gąszczu informacji dotyczących coraz lepszych sposobów na poprawę zdrowia i sylwetki, pojawiają się różne głosy dotyczące optymalnej aktywności fizycznej. W świecie fitness znajdziemy zwolenników zarówno treningu siłowego, jak i aktywności cardio. Choć ten spór może wydawać się nie do rozstrzygnięcia, istnieje metoda na znalezienie „złotego środka”.

Agata Brama

Kluczowe zalecenia WHO

Punktem wyjścia do znalezienia balansu między treningiem siłowym a cardio mogą być oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami osoby w wieku 18-64 lata powinny wykonywać:

  • aerobową aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez 150-300 minut tygodniowo,

  • lub 75-150 minut aktywności aerobowej o dużej intensywności.

Kolejnym zaleceniem są ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej lub większej intensywności, które obejmują wszystkie główne grupy mięśni. Ćwiczenia te powinny być wykonywane minimum 2 razy w tygodniu.

WHO zaznacza, że w tę pulę wlicza się każda aktywność fizyczna. Jak podkreślono w komunikacie, „aktywność fizyczną można podejmować w ramach pracy, uprawiania sportu lub wypoczynku, a także podczas przemieszczania się (spacer, jazda na rolkach i rowerze) i wykonywania codziennych obowiązków domowych”.

Czym kierować się w wybieraniu aktywności?

Zalecenia dla ogółu populacji powinny być punktem wyjścia do stworzenia planu działania w indywidualnych przypadkach. Chociaż oficjalne rekomendacje są jasne, na pytanie „Jaka aktywność będzie najlepsza dla mnie?”, zawsze udzielam ulubionej odpowiedzi trenerów i dietetyków, czyli: „To zależy”.

Wybór odpowiedniej aktywności fizycznej zależy od wielu czynników o charakterze indywidualnym:

  • wiek, płeć, masa ciała,
  • stan zdrowia,
  • tryb życia,
  • cel treningowy,
  • preferencje dotyczące satysfakcji z aktywności.

W przypadku szczupłego 22-letniego mężczyzny, któremu zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, priorytetem będzie trening siłowy, ale dla 44-letniej kobiety zmagającej się z Hashimoto odpowiedni będzie trening cardio. Każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby, w związku z czym niemożliwe jest jednoznaczne określenie idealnej równowagi pomiędzy treningiem z ciężarami a aerobami.