Burak - warzywo z super mocą. Jakie daje korzyści sportowcom?

Obniża ciśnienie, reguluje poziom cholesterolu, dzięki azotanom może poprawiać wyniki sportowe oraz łagodzić bóle mięśni po treningu - takie niezwykłe moce ma całkiem zwyczajny burak! I właśnie temu warzywu przyjrzymy się dzisiaj bliżej. Gwarantujemy, że warto włączyć go do diety, zwłaszcza jesienią i zimą.

Właściwości buraków

Wspominaliśmy w artykule o batatach, że zalicza się je do tak zwanej żywności funkcjonalnej. Buraki również! O co chodzi? Żywność funkcjonalna ma udowodnione naukowo właściwości lecznicze, które mają szansę oddziaływać na nasz organizm poprzez włączenie ich do diety. Oznacza to, że nie musimy spożywać bardzo dużej ilości buraków, aby ich niezwykła moc zaczęła działać. Wystarczy, by regularnie pojawiały się w posiłkach.

Burak bogaty jest w białka, węglowodany, aminokwasy, a także błonnik, minerały, fitosterole (związki wykazujące działanie przeciwrakowe), azotany oraz betalainy, które są uważane za silne przeciwutleniacze, ponieważ zmniejszają stres oksydacyjny [2].

Buraki i ich przetwory są również doskonałym źródłem witaminy C, A i witamin z grupy B [3].

Badania naukowe dowodzą, że to bezcenne źródło wartości odżywczych, a ich korzyści dla zdrowia są trudne do przecenienia. Regulują ciśnienie, pomagają zwalczyć zły cholesterol oraz obniżyć poziom glukozy we krwi. Dzięki wysokiej zawartości błonnika dobrze działają na jelita i układ trawienny, są także cennym składnikiem diety odchudzającej. Suplementy z buraków są również wykorzystywane w leczeniu cukrzycy oraz chorób układu krążenia.