Boks amatorski - od poprawy kondycji do lepszego samopoczucia

Do niedawna boks funkcjonował w powszechnej świadomości jako niezwykle wymagający sport walki. Kojarzono go przede wszystkim z ciężkimi, brutalnymi pojedynkami zawodowców, podkoloryzowanymi przez kino akcji. Jednak dyscyplina ta coraz częściej wybierana jest przez amatorów jako forma intensywnego treningu i rozładowania stresu. Czy słusznie?

Krótka historia boksu amatorskiego

Boks był i jest sportem walki. W tej formie jest znany już od czasów starożytnych - walki na pięści były elementem antycznych igrzysk olimpijskich. Wiemy także, że nie miały one wiele wspólnego z boksem, jaki znamy dziś. Zawodnicy walczyli na gołe pięści, czasami obwiązując kostki skórzanymi paskami lub rzemykami. Nie było podziału na kategorie wagowe, systemu rund ani wielu znanych dziś ograniczeń ze względu na bezpieczeństwo zawodników - nic więc dziwnego, że w takich warunkach walki mogły skończyć się ciężkimi urazami lub nawet śmiercią pięściarzy.

Boks w formie brutalnej walki na gołe pięści przetrwał aż do połowy XVIII wieku, kiedy to Anglicy zaczęli oficjalnie kodyfikować tę dyscyplinę. Współcześnie rozumiany boks ma początek w roku 1867, kiedy to wprowadzono Queensberry Rules - zbiór zasad, który obejmował podział na rundy oraz obowiązek stosowania rękawic. Kodyfikacja boksu otworzyła mu drogę do nowożytnych igrzysk olimpijskich. Boks amatorski stał się oficjalną dyscypliną olimpijską w 1904 r. i pozostaje nią do dziś. W roku 1946 powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego - AIBA. Od 1974 pod jego egidą odbywają się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Kto może trenować boks?

Mamy nadzieję, że nie wystraszył Cię poprzedni akapit, bo tak naprawdę boks może trenować każdy – stosownie do indywidualnych warunków fizycznych i możliwości kondycyjnych. Nie jest to sport zarezerwowany dla silnych i wytrzymałych mężczyzn. Dyscyplina ta cieszy się coraz większą popularnością wśród pań. Również wiek nie stanowi bariery – boks trenują zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Trening bokserski obejmuje wiele różnorodnych elementów pracy z własnym ciałem - od sparingów z partnerem poprzez trening siłowy aż do różnych form ćwiczeń kondycyjnych i ogólnorozwojowych. Oznacza to, że wiele elementów takiego treningu można wykonywać samodzielnie, w domu lub w plenerze.

Trening bokserski cechuje się ćwiczeniami o dużej intensywności, także w formie interwałów wysiłkowych. Dlatego nie będzie to dobry wybór dla osób cierpiących na choroby serca i dolegliwości układu krążenia. Do przeciwwskazań należą także dolegliwości związane z układem kostno-stawowym, który poddawany jest dość istotnym obciążeniom.

Trening bokserski - coś dla ciała

Trenując boks, rozwijasz swoją siłę, wytrzymałość oraz szybkość. To oznacza szeroką gamę intensywnych ćwiczeń, które wpłyną na wiele aspektów Twojej sprawności fizycznej. Podstawą - jak w każdym sporcie walki - jest wytrzymałość krążeniowo-oddechowa. Boks zapewnia intensywny trening cardio, podczas którego możesz spalić 800 i więcej kalorii w ciągu godziny. Przy zachowaniu prawidłowej diety, sprzyja to spalaniu tkanki tłuszczowej i zrzucaniu nadmiarowych kilogramów. Aspekty siłowe treningu pomagają nie tylko w rozbudowie masy mięśniowej i tonowaniu sylwetki, ale także wzmacniają układ kostno-stawowy.

Co istotne, trening bokserski za każdym razem oddziałuje na wiele grup mięśni jednocześnie, zapewniając ich harmonijny rozwój. Szybkość i sprawność poruszania się wzrastają, podobnie jak koordynacja - boks wymaga stosowania wyćwiczonych elementów techniki w dynamicznych, zmiennych okolicznościach, co wiąże się z podejmowaniem błyskawicznych decyzji i wykonywaniem wyuczonych, złożonych ruchów w błyskawicznym tempie.

Trening bokserski - coś dla ducha

Popularne powiedzenie głosi, że głowa w boksie tylko przeszkadza. Rzeczywistość wygląda jednak zdecydowanie inaczej. Trening bokserski rozwija koordynację i wyobraźnię przestrzenną, a także umiejętność oceny dystansu, uczy efektywnie korzystać z widzenia peryferyjnego oraz prawidłowo oceniać dynamiczne sytuacje. Jednak o wiele bardziej istotne są efekty psychologiczne uprawiania boksu. Sport ten to nie tylko sposób na wyładowanie stresu i negatywnych emocji - to przede wszystkim dyscyplina, która wymaga pracy nad własnymi słabościami oraz charakterem.