7 najzdrowszych owoców egzotycznych - spróbuj ich podczas wakacji!

Owoce egzotyczne zawsze cieszyły się w Polsce dużą popularnością. Zwłaszcza że starsze pokolenia wciąż pamiętają czasy, gdy takich produktów do kraju nie sprowadzano. Dzisiaj możemy cieszyć się smakiem ananasów, mango, bananów, kiwi - i wielu innych przysmaków! Dlaczego warto włączyć do diety owoce z dalekich zakątków świata? Przyjrzyjmy się im bliżej.

7 owoców egzotycznych, które są zdrowe, smaczne i pachną latem przez cały rok

Owoce egzotyczne są bogate w witaminy, mikro- oraz makroelementy, a także błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze (wykazujące działanie przeciwnowotworowe) [1]. Działają przeciwzapalnie, pomagają obniżyć ciśnienie i wspierają walkę z cukrzycą. Które z nich są najzdrowsze? Wybraliśmy te, które łatwo kupić, także w sezonie zimowym, gdy w Polsce nie ma wielkiego wyboru wśród lokalnych owoców.

1. Mango

Mango to bogactwo błonnika, który wspiera jelita i ułatwia wypróżnianie. Zawiera witaminę K, która odpowiada między innymi za krzepliwość krwi, zapobiega anemii i wzmacnia kości. Jak niemal każdy owoc egzotyczny, mango jest bogate w witaminę C, bezcenną dla wzmocnienia wydolności u osób aktywnych fizycznie oraz wspierającą regenerację mięśni po treningu [2].

Mango to także źródło magnezu i potasu, które regulują ciśnienie krwi oraz mają zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Mango jest owocem niezwykle słodkim i soczystym. Może stanowić samodzielną przekąskę, ale doskonale sprawdzi się też w sałatce owocowej jako składnik smoothie albo w postaci słynnego koktajlu „mango lassie”, który przygotowuje się na bazie mleka kokosowego.

Świeże mango zjesz w krajach Azji Południowej, głównie w Indiach, Pakistanie i na Filipinach.

2. Kiwi

Dostępne niemalże w każdym sklepie spożywczym, nieco już spowszedniałe, a jednak - wciąż warte uwagi! Jak pokazują badania naukowe [3], kiwi jest wyjątkowo bogate w witaminę C, błonnik, potas, witaminę E i kwas foliowy, a także w szeroką gamę przeciwutleniaczy, składników odżywczych i enzymów, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Potwierdzono naukowo, że kiwi dobrze działa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, przez co jest wskazane dla osób, które borykają się z problemami jelitowo-żołądkowymi.

Już jedno kiwi zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C! Dlatego warto spożywać je regularnie, dodając do koktajli, owsianek i deserów.

Świeżego kiwi spróbujesz w Nowej Zelandii, Australii, Kalifornii i Chile.

3. Ananas

Można określić go mianem esencji egzotyki, bo wyjątkowo silnie kojarzy się z tropikami. Dla tych, którzy kochają ananasy, mamy dobre wieści: ten owoc to skarbnica zdrowia! Znajdziemy w nim wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan (jedna szklanka soku z ananasa zaspokaja 75% dziennego zapotrzebowania), cynk, a także cenne dla sportowców witaminy z grupy B. Już 100 gram ananasa pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w 80%.

Warto wspomnieć, że ananas zawiera witaminę B1, czyli tiaminę, która – jak czytamy w jednym z opracowań:

„Jest ważna w utrzymaniu prawidłowej czynności układu nerwowego. Substancja ta wpływa także na czynność układu sercowo-naczyniowego oraz mięśni. Bierze (…) udział w metabolizmie glukozy, zwalniając tempo zmian metabolicznych w cukrzycy typu pierwszego lub zapobiegając im i ma kluczowe znaczenie dla produkcji czerwonych krwinek” [4].

Uwaga: lepiej unikać przetworzonych ananasów w puszkach, które dosładzane są cukrem i kupować świeże owoce.

Będąc za granicą, kupisz je między innymi w Brazylii, Meksyku, Chinach, w Tajlandii i na Filipinach.