Wrotki czy rolki? 7 zalet jazdy w butach na kółkach

Wygląda na nieskomplikowaną dyscyplinę, choć kojarzy się z szybkością i kontuzjami: jazda na rolkach czy wrotkach - niektórych onieśmiela, innych pochłania bez reszty, nie tylko w sezonie letnim. Może i Ty się wkręcisz? Sprawdź, dlaczego warto!

Korzyści płynące z jazdy na rolkach i wrotkach

Z jazdy na rolkach lub wrotkach płynie wiele korzyści zarówno pod względem zdrowotnym, jak i rekreacyjnym. Oto kilka głównych zalet uprawiania tej aktywności: 

1. Poprawa kondycji fizycznej

Jazda na rolkach to skuteczna forma aktywności fizycznej, która angażuje wiele grup mięśniowych, co opiszemy szczegółowo niżej. Regularne uprawianie tego sportu zwiększa wytrzymałość, gibkość i poprawia koordynację.

2. Wzmacnianie mięśni

Aktywność na rolkach i wrotkach angażuje całe ciało, a wiele mięśni pracuje wspólnie, aby zapewnić płynną i skoordynowaną jazdę. Oczywiście wpływ na pracę mięśni będzie mieć również odpowiednia technika, intensywność wysiłku oraz rodzaj i teren jazdy.

Oto kilka głównych partii mięśni, które pracują podczas tych aktywności:

  • Mięśnie nóg - pracują w celu napędzania ruchu, kontrolowania równowagi i wykonywania manewrów.
  • Mięśnie brzucha i pleców - są aktywne w celu utrzymania stabilności ciała i kontroli postawy.
  • Mięśnie rdzenia - ważne dla kontroli ruchu i utrzymania równowagi.
  • Mięśnie ramion - są wykorzystywane do utrzymania równowagi, kontrolowania ruchu rąk i wykonywania manewrów, zwłaszcza przy skręcaniu i hamowaniu.

3. Poprawa równowagi i koordynacji

Jazda na rolkach wymaga utrzymania równowagi i precyzyjnej koordynacji ruchowej. Regularne praktykowanie tej umiejętności może zatem przyczynić się do ich poprawy, a także do wykształcenia bardziej sprężystego chodu i czucia się pewniej w swoim ciele!

4. Szybkie spalanie kalorii

Jazda na rolkach to aktywność o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, która może pomóc w spalaniu kalorii i utrzymaniu zdrowej masy ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), średnie wartości spalania kalorii podczas tej aktywności fizycznej mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak waga, intensywność wysiłku i czas trwania. Oto przybliżone wartości spalania kalorii podczas jazdy na rolkach (w zależności od masy ciała): 

  • Osoba o wadze około 60 kg spali ok. 330 kcal podczas godzinnej jazdy na rolkach o umiarkowanej intensywności.
  • Osoba o wadze około 70 kg może spalić ok. 385 kalorii przez godzinę jazdy na rolkach o umiarkowanej intensywności.
  • Osoba o wadze około 80 kg spala około 440 kalorii w trakcie godziny jazdy o umiarkowanej intensywności.

Warto jednak pamiętać, że te liczby są jedynie szacunkowe i indywidualne wyniki mogą się różnić. Intensywność wysiłku, teren, prędkość jazdy oraz technika mogą wpływać na dokładne spalanie kalorii.