Trening z obciążeniem kostek - jak ćwiczyć, by zobaczyć efekty

Ćwiczenia z obciążeniem na kostkach według niektórych należą do tzw. treningów dywanowych, które kojarzą się z niewielką skutecznością. Prawda jest jednak nieco inna – z obciążeń na kostkach można korzystać w efektywny sposób. Poznaj wszystkie zalety takiego treningu!

Agata Brama

Obciążniki na poprawę kondycji… i zdrowia

Obciążenia na kostki to nie nowość – jako akcesorium treningowe znane były jeszcze w ubiegłym wieku. Chociaż kojarzą się głównie z zajęciami fitness, są szeroko wykorzystywane również w fizjoterapii oraz na zajęciach korekcyjnych. Nad ćwiczeniami z obciążeniem kostek prowadzono nawet badania, mierzące m.in. ich wpływ na chód osób starszych lub zastosowanie tego typu obciążeń w rehabilitacji osób po przebytym udarze mózgu. W tych badaniach klinicznych najlepsze wyniki osiągały osoby stosujące obciążenia na kostki wagi 1-5% masy ciała. Tego typu obciążenie poprawiało zarówno chód, jak i poczucie równowagi.

Oprócz poprawy zdrowotnej wynikającej z rehabilitacji, obciążenia na kostki mogą pomóc w poprawie ogólnej sprawności i kondycji. Badanie przeprowadzone w Malezji w 2016 r. pokazało, że noszenie obciążeń na kostkach i nadgarstkach o masie 0,5 kg trzy razy w tygodniu przez 20 minut zmniejszyło obwód talii uczestników i procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Te pozytywne efekty zaobserwowano już po 6 tygodniach od rozpoczęcia badania i utrzymywały się one w ciągu 6 miesięcy od wprowadzenia tego typu treningu.

Jak ćwiczyć z obciążeniem na kostki?

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, wybierz obciążenia na kostki odpowiednie dla Ciebie. Mając na uwadze przytoczone wcześniej badania, postaw na ciężar rzędu 1-2% masy ciała.

Z obciążeniem na kostkach możesz ćwiczyć na stojąco, na macie lub w trakcie poruszania się, np. chodzenia. Przy doborze ćwiczeń z obciążeniem na kostki kieruj się tymi samymi kryteriami, co przy innych rodzajach treningu – postaw na ćwiczenia, co do których masz pewność dotyczącą prawidłowej techniki wykonywania. W celu zwiększenia intensywności treningu wykonaj więcej powtórzeń, serii lub zwiększ obciążenie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ćwiczeń, które planujesz wykonać, skonsultuj się ze specjalistą.

Ćwiczenia z obciążeniami na kostki trenują przede wszystkim mięśnie nóg i pośladków, ale nie tylko. Z powodzeniem możesz wykorzystać je także do efektywnego treningu brzucha oraz do sesji cardio.