Siedzący tryb życia – poznaj 10 sposobów na zdrowy kręgosłup

Siedzący tryb życia może być bardzo groźny dla kręgosłupa. Istnieje jednak wiele sposobów, by minimalizować negatywne skutki wielogodzinnego siedzenia. Dowiedz się, jak wspierać kręgosłup, by odpowiednio zadbać o jego stan.

Siedzący tryb życia – skutki dla kręgosłupa

Ruch to zdrowie – to truizm znany każdemu z nas. Kolejne statystyki pokazują jednak, że wciąż ruszamy się zbyt mało. Siedzący tryb życia, związany z rozwojem cywilizacji, okazuje się wyjątkowym wyzwaniem dla naszych organizmów. Jedną z pierwszych jego „ofiar” staje się kręgosłup, przeciążony ponad miarę i utrzymywany przez długie godziny w nieprawidłowym położeniu.

Ryzyko dotyczy zwłaszcza odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Nawet jeśli siedzisz prawidłowo, nacisk może stanowić dwukrotność Twojej wagi. Jeśli postawa jest nieprawidłowa, Twój kręgosłup przyjmuje obciążenie jak przy dźwiganiu ciężarów o wadze nawet 300 kg [1]. Istnieje jednak wiele sposobów, by wspierać kręgosłup i minimalizować skutki wielogodzinnego siedzenia.

10 sposobów na zdrowy kręgosłup:

  1. Dbanie o wagę

Każdy dodatkowy kilogram masy ciała to kilka dodatkowych kilogramów obciążenia dla kręgosłupa [1]. W pewnym momencie możemy dojść do progu, powyżej którego nawet zupełnie zdrowy kręgosłup nie będzie w stanie utrzymać obciążeń. Dlatego warto zadbać o prawidłową wagę, by choć trochę go odciążyć.

  1. Zdrowy sposób siedzenia

Ergonomiczne stanowisko pracy, z wygodnym fotelem i odpowiednio ustawionym monitorem, to podstawa. Ale możliwości jest znacznie więcej. Możemy choćby korzystać z elektrycznego biurka, które regulujemy tak, aby co jakiś czas pracować na stojąco. Dobrym pomysłem może być także inwestycja w piłkę gimnastyczną, na której można siadać (oczywiście zamiennie np. z fotelem).

Jeśli siedzisz w tradycyjny sposób, pamiętaj, by Twoja sylwetka była tak prosta, jak to tylko możliwe. Jeśli musisz nachylać się do monitora albo regularnie pochylać głowę prędzej czy później skończy się to źle dla kręgosłupa. Co ważne, różne typy siedzisk lub biurek pomogą Ci regularnie zmieniać postawę – to niezwykle ważne, bo nawet jeśli dobrałeś odpowiedni fotel, siedzenie w nim w jednej pozycji przez wiele godzin nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa.

  1. Przerwy w pracy

Poza zmianą postawy siedzącej pamiętaj też o przerwach na ruch. Raz na godzinę przejdź się po biurze albo spróbuj wykonać podstawowe ćwiczenia rozciągające. Nawet jeśli nie ćwiczysz, spróbuj po prostu rozluźnić mięśnie – poruszaj ramionami i głową.

  1. Wzmacnianie mięśni

Mocny i sprawny układ mięśniowy to ogromne wsparcie dla kręgosłupa. Siedzący tryb życia wpływa jednak na osłabienie mięśni, zwłaszcza mięśni brzucha, pleców i pośladków. Dlatego niezwykle ważne jest regularne ich wzmacnianie. W jaki sposób? Właściwie każda aktywność będzie lepsza niż jej brak. Szczególną uwagę warto zwrócić na trening funkcjonalny i ćwiczenia aerobowe. Pomogą również ćwiczenia mięśni głębokich i rozciągające [2].

Jeśli masz już problemy z kręgosłupem, wybieraj takie dyscypliny, które go dodatkowo nie obciążą, takie jak np. sporty uprawiane w wodzie – nie tylko pływanie, ale także aqua aerobik. A jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że treningi pomogą uporać się z problemami, dobrze będzie poprzedzić je wizytą u fizjoterapeuty.